Zrób sobie stronę www - co znajdziesz w kursie online? [Wordpress]Czy masz już swoją stronę internetową?


Swoją pierwszą stronę internetową zrobiłam po około roku od czasu, kiedy miałam dostęp do internetu. Nie miałam pojęcia o czym chcę ją zrobić. Chciałam tylko zobaczyć o co w tym chodzi, jak to się robi i... czegoś się nauczyć - np. podstaw HTML. To było 15 lat temu. W końcu wymyśliłam temat - Vincent van Gogh. To był impuls pod wpływem czytania w tamtym czasie książki "Listy do brata Theo". Chciałam podzielić się ze światem cytatami z tych listów bo bardzo mi się ta lektura podobała. Nie, nie było wtedy serwisów typu lubimyczytac.pl czy im podobnych. Strona Onetu wyglądała w tamtym czasie koszmarnie (porównując ją do teraźniejszych trendów; ale miała inną zaletę - nie wyskakiwały i nie mrugały wszędzie reklamy). Byłam z siebie bardzo dumna. Choć z perspektywy czasu muszę przyznać, że wyglądała jeszcze gorzej niż ówczesna strona Onetu ;-)

Internet się zmieniał. Powstawało coraz więcej stron. Były coraz ładniejsze. Było coraz więcej zapotrzebowania na to, aby taką gotową stronę właściciel mógł w łatwy sposób modyfikować czy aktualizować na niej informacje. Powstawały systemy zarządzania treścią (CMS). Jednym z nich jest Wordpress. Całkowicie bezpłatny (Open Source) i najbardziej popularny system zarządzania treścią. Ja trafiłam na niego już kilka lat temu. Miałam okazję się nim "bawić" i obserwować jak się rozwija. 

W tej chwili na Wordpressie możesz zrobić praktycznie wszystko - dodać sklep (wtyczka); podłączyć newsletter (wtyczka); w łatwy sposób dodawać tabele (wtyczka); stworzyć platformę do kursów online (wtyczka); i wiele, wiele więcej. Wszystko prosto i szybko za pomocą wtyczek. Nie wszystkie są bezpłatne ale tych bezpłatnych jest wystarczająco dużo abyś mogła ze swoją stroną zrobić wiele.Czy znajomość obsługi Wordpressa przydaje się tylko właścicielom www?


Uważam, że podstawowa znajomość obsługi systemu CMS (a Wordpress jest w tej chwili najbardziej popularny) przydaje się nie tylko komuś, kto ma lub chce mieć własną stronę. Coraz częściej taka umiejętność jest mile widziana na niektórych stanowiskach w firmach. Jeśli szukasz aktualnie pracy lub planujesz zmienić, to może się okazać, że to przeważy przy wyborze kandydata. Dobrze się tym pochwalić w CV jeśli to potrafisz. I oczywiście jeśli jest szansa, że na danym stanowisku może się to przydać. 

Jak nauczyć się obsługi Wordpressa?


Tak jak chcesz. Tak jak lubisz. Jak Ci wygodnie. Sposobów jest kilka i wszystko zależy od tego, w jaki sposób lubisz się uczyć. I ile masz czasu.

Bezpłatnej wiedzy w internecie jest od groma. Na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Być może w języku polskim, jeśli nie, to po angielsku jest jeszcze więcej dostępnej wiedzy. Co Ci się przyda? Umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji oraz ich weryfikowania. Sporo czasu - jest tego dużo i w różnych miejscach więc trzeba trochę pracy poświęcić aby przekopać się przez te wszystkie informacje. Determinacji - bo nie zawsze znajdziesz dobrą odpowiedź za pierwszym razem. Ale tak, można to zrobić! 

Jak nauczyć się obsługi Wordpressa szybciej i prościej?


Myślisz, że się nie da? Da się!

Jeśli zależy Ci na czasie, chcesz mieć wszystko ułożone po kolei, w logiczną całość, to kurs Wordpress może Ci to dać. Kursów pojawia się coraz więcej. Są szkolenia stacjonarne, kursy online, ebooki. Dzisiaj chciałam "prześwietlić dla Ciebie jeden z nich.

Niedawno napisała do mnie Ola Gościniak, która prowadzi stronę olagosciniak.pl i jest specjalistką od Wordpressa oraz tworzenia dobrych stron www. Zaczęła się tym zajmować już w podstawówce a od 7 lat robi to zawodowo. Od niedawna prowadzi również szkolenia i pomaga innym realizować ich marzenia i tworzyć własne strony www.

Ola poprosiła mnie abym zapoznała się z jej kursem oraz, jeśli uznam, że jest dobry i warty polecenia, pomogła jej w jego promocji. Obie wiemy, że jest dużo kobiet, które tego potrzebują a z różnych względów boją się zacząć lub nie wiedzą od czego zacząć.

Zapoznałam się dokładnie z treścią ebooka "Stwórz stronę WWW w 30 dni!" i zgodziłam się na jego polecenie ponieważ uważam, że jest dobry i warto o nim wspomnieć aby miał szansę trafić do większej ilości osób potrzebujących konkretnych wskazówek w tym temacie. Poniżej przedstawię Ci, co w nim znajdziesz oprócz samej instrukcji obsługi Wordpressa.

Co znajdziesz w kursie "Stwórz stronę WWW w 30 dni!"? Jak wygląda ebook?


Pierwsze wrażenie  czyli sam wygląd oraz przejrzystość treści - wygląda ślicznie - serio! Ale nie mogło być inaczej bo wzbogacają go grafiki Gosi Zimniak.

Kurs jest w formie ebooka PDF z możliwością wypełniania ćwiczeń w pliku. Całość uzupełnia wyzwanie oraz grupa wsparcia (ale o tym napiszę niżej).

Tak jak wspomniałam - w środku oprócz tekstu znajdziesz również ćwiczenia do wykonania. Zaczniesz od stworzenia planu pracy nad kursem. Całość jest podzielona na 30 lekcji i domyślne założenie jest takie, że jednego dnia wykonujemy jedną lekcję. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyś stworzyła swój własny system i robiła w swoim tempie.


Mimo możliwości wypełniania pliku PDF, polecam Ci wydrukowanie go i np. zbindowanie abyś miała go cały czas pod ręką i mogła szybko znaleźć potrzebną informację. Domyślam się, że często na początku ktoś, kto dopiero poznaje dane narzędzie, nie zapamięta wszystkich opcji i ustawień. Będzie potrzebował do nich wracać i dopiero po jakimś czasie przychodzi moment, że zaczyna robić się wszystko automatycznie.

Właśnie dlatego instrukcje w formie tekstu są dobre. W tekście bardzo szybko, skanując wzrokiem, można odszukać potrzebny fragment. Można też zaznaczyć ważniejsze fragmenty, zrobić notatki, przykleić zakładki. Dodatkowo, jeśli wydrukujesz sobie ebooka, nie będziesz musiała przełączać się pomiędzy oknami przeglądarki. Będziesz działać płynnie i tworzyć swoją stronę. Krok po kroku.
Nie tylko instrukcja - czyli czego jeszcze  się dowiesz?


To nie jest to tylko instrukcja obsługi. Zanim nauczysz się obsługiwać Wordpressa, określisz grupę swoich odbiorców (lub klientów), znajdziesz hosting na swoją stronę - Ola poleca dwie różne firmy oraz tłumaczy dlaczego dla swoich stron wybiera różnych dostawców. Wskazuje również na jakie parametry dobrze zwrócić uwagę przy zakupie każdego hostingu. 

Spodobało mi się to, że w tekst wplecione są również najczęściej zadawane pytania od czytelników. Ankietę Ola zrobiła przed wydaniem kursu aby jak najlepiej dopasować go do potrzeb początkujących i zamieścić odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Co zrobisz podczas kursu?


 • Określisz grupę docelową swoich odbiorców
 • Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu i gdzie poleca zakup Ola
 • Wybierzesz dobrą domenę na podstawie wskazówek na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nazwy
 • Zainstalujesz Wordpressa na wykupionym hostingu
 • I wreszcie... zapoznasz się z panelem administracyjnym swojej strony
 • Dowiesz się w jaki sposób robić backup oraz instalować aktualizacje
 • Zmienisz wygląd swojej strony za pomocą motywu

Jakie dodatkowe wskazówki i informacje znajdziesz w ebooku?


 • Czym różni się wordpress.com od wordpress.org (to chyba jedno z częściej zadawanych pytań)
 • Jak tworzyć atrakcyjne treści na stronę internetową
 • Co zrobić aby czytelnik nie pogubił się na Twojej stronie i znalazł wszystkie potrzebne mu informacje (czyli nawigacja i przyjęte standardy)
 • Co powinno znaleźć się na stronie "Kontakt" i stronie "O mnie" - to są bardzo ważne strony.
 • Jak ułatwić naszej stronie jej "samopozycjonowanie" się w Google - czyli ważne ustawienia Wordpress
 • Wskazówki na temat tego, jak przygotowywać grafikę i zdjęcia na www
 • Na co zwrócić uwagę zarówno przy wyborze darmowego motywu lub zakupie płatnego (i dlaczego motyw to nie szablon!)
 • W jaki sposób wybrany szablon skonfigurować
 • Jak promować swoją stronę w internecie
 • Znajdziesz też liczne ciekawostki związane z internetem, stronami www oraz poznasz dobre praktyki tworzenia stron internetowych
 • Wyjaśnienie trudniejszych, technicznych pojęć w "dymkach"

Cały kurs jest ułożony w logiczną całość. Nawet takie szczegóły jak wytłumaczenie różnicy pomiędzy wordpress.org i wordpress.com jest oparte na poprzednich informacjach dotyczących domen - czyli co znaczą końcówki domen - m. in. .org i .com

Jesteś gotowa na na podbój internetu?


Na zakończenie kursu, przed publikacją strony będziesz mogła wypełnić check listę aby sprawdzić czy wszystko jest już gotowe. Jeśli wszystkie wszystkie punkty są zrobione - jesteś gotowa na podbój internetu! ;-)


Grupa wsparcia


Aby ułatwić kursantom samodzielną pracę nad własnymi stronami, 9 maja rusza również wydarzenie na Facebooku, w którym kursanci będą mogli zadawać pytania odnośnie materiału oraz otrzymać wsparcie. Nie będziesz sama! Z własnego doświadczenia powiem Ci, że moim zdaniem jednym z najważniejszych elementów nauki na kursie online jest właśnie grupa wsparcia. To nie tylko pomaga ale również motywuje do pracy.Dla kogo jest ten kurs?


Kurs jest przeznaczony dla osób początkujących, które nie mają dużego doświadczenia w technicznej obsłudze Wordpressa i potrzebują poprowadzenia za rękę, krok po kroku.

Przyda się bardzo również tym, które nie wiedzą jak zrobić dobrą (użyteczną i przejrzystą) stronę internetową, na której czytelnik będzie się bez problemu poruszał i znajdzie wszystkie potrzebne mu informacje.

Będzie też pomocny dla osób, które nie wiedzą jak ustawić swojego Wordpressa aby był przyjazny dla wyszukiwarek (SEO) aby zwiększyć szansę na pokazywanie się strony wysoko w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowe informacje o kursie:


Kurs możesz kupić go tu [kliknij]

W ramach kursu otrzymujesz oprócz ebooka wsparcie oraz możliwość uczestniczenia w grupie innych kursantów, którzy będą razem z Tobą przechodzić przez wszystkie lekcje.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie Oli


Czy namawiam Cię do zakupu? Oczywiście, że nie! Nie każdemu taki kurs jest potrzebny. Tak jak pisałam wcześniej - w internecie można znaleźć prawie wszystko i wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz i lubisz się uczyć. Jeśli jednak jesteś w takim momencie, że potrzebujesz szybko ogarnąć swoją stronę i potrzebujesz aby ktoś poprowadził Cię za rękę, krok po kroku, udzielił wsparcia i motywował w działaniu - to uważam, że jest to dobry kurs w rozsądnej cenie.

Jeśli wiesz, że ktoś z grona Twoich znajomych szuka informacji na temat takiego kursu - będzie mi miło gdy podzielisz się z nim linkiem do tego artykułu. Być może pomoże mu to w podjęciu decyzji.