Jak wybrać laptopa. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakiego wybrać laptopa? Poradnik zakupowy.


Planujesz zakup nowego laptopa i nie wiesz, jaki wybrać?


Po pierwsze powinnaś zastanowić się, do jakich czynności będziesz go najczęściej używała. Jeśli to będzie Twoje przenośne biuro, ważna na pewno będzie jego waga, rozmiar oraz to, jak długo wytrzyma bateria. Przecież w parku czy nad rzeką go nie naładujesz. Jeśli jednak będziesz z niego korzystała głównie w domu, przy biurku — wygodnie będzie się pracowało na większym ekranie, a krócej trzymająca bateria nie będzie miała tak wielkiego znaczenia.

Zanim zaczniesz przeglądać oferty — określ, jaki masz budżet na zakup. W większości sklepów internetowych możesz ograniczyć wyniki wyszukiwania do wybranych przez Ciebie widełek cenowych. Oszczędzi Ci to trochę czasu i nie będziesz przeglądała ofert, które są i tak poza Twoim zasięgiem.

Jak wybierać i gdzie kupić?


Wybór laptopa to prawie jak wybór butów dlatego polecam przymierzenie się kilku modeli i wybranie najwygodniejszego. Wygoda i wygląd też ma znaczenie — będziesz przecież na nim codziennie pracowała, zadbaj więc o to, by ta praca była przyjemna.

Wybierz się na wycieczkę po sklepach komputerowych lub marketach ze sprzętem elektronicznym. Tam zazwyczaj można dokładnie pomacać sprzęt, sprawdzić jak „świeci” matryca, oglądnąć ze wszystkich stron, wziąć do ręki, sprawdzić ile waży. Otworzyć i zamknąć — sprawdzić, czy przy takiej czynności nie ugina się pół obudowy (jeśli będzie — bardzo możliwe, że szybko uszkodzą się zawiasy).

Polecam przyjrzeć się materiałowi, z którego została wykonana obudowa. Oczywiście nie da się przewidzieć, czy coś się z plastikami nie stanie, ale jeśli jeszcze przed zakupem wyglądają tandetnie, to szanse na popękanie są większe.

Przymierz się też do klawiatury i touchpada — jeśli dużo piszesz, to jest to dość istotna część Twojego nowego narzędzia pracy. Nie na każdej klawiaturze pisze się wygodnie. Czasami są też różne odstępy np. klawisza Spacja / prawy Alt względem klawiszy L, O itp. — sprawdź, czy chcąc napisać polski znaczek (np. Alt+N lub Alt+L) faktycznie trafiasz w Alt, a nie np. Spację ;-) Taki drobny szczegół, ale potrafi to być wkurzające, przynajmniej do czasu, aż Twoja ręka nie przyzwyczai się do nowego rozkładu klawiszy.

Podobnie jest z touchpadem (nazywanym również gładzikiem). Np. dla mnie dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest, gdy przyciski touchpada są osobno (pod nim - rozdzielone) niż wtedy, gdy wszystko zlokalizowane na jednej płytce. No chyba, że używasz myszki - wtedy jest to pewnie mniej ważne ;-)

To nawet nie musi być dokładnie ten sam model — często dana seria wygląda z wierzchu tak samo, a różni się „wnętrznościami” (konfiguracją).





Taniej kupisz w internecie (przeważnie tak jest).


Jak już wybierzesz model, możesz zamówić ten sam lub podobny (z tej samej serii, z innymi parametrami - „bebechami”) w internecie. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się sklep, przynajmniej jeśli chodzi o gwarancję — z niej możesz skorzystać bezpośrednio u producenta, wystarczy, że masz dowód zakupu. Wcale nie musisz dostarczać laptopa do sklepu, w którym go kupiłaś. A to jest chyba główny powód tego, że kupujemy „na miejscu” - chcemy uniknąć problemów z wysyłką w przypadku potrzeby skorzystania z naprawy gwarancyjnej.

Zakup na odległość ma jeszcze jedną zaletę — masz 14 dni na zwrot bez podawania przyczyny. Jeśli więc uznasz, że coś jest nie tak, to zawsze możesz go zwrócić.

Jeśli jednak nie masz zaufania do zakupów na odległość i wolisz kupować na miejscu, być może w mniejszych sklepach komputerowych znajdziesz tańszą i lepiej dopasowaną ofertę. W dużych sieciach handlowych musisz wybierać z tego, co akurat jest w magazynie. W małym sklepie często sprzęt jest zamawiany z hurtowni specjalnie dla klienta. Sprzedawca nie tylko powinien Ci doradzić i pomóc „ogarnąć” parametry, ale być może też sprawdzi, czy aktualnie nie ma jakiejś ciekawej promocji.

Możesz też poszukać w internecie ofert sklepów, które mają oddział w Twoim mieście np. Komputronik lub Saturn. Ich ceny stacjonarne mogą się różnić od tych online. Jeśli wiesz, jaki model chcesz kupić i już go widziałaś na żywo, możesz sprawdzić cny w sklepach internetowych i kupić zdalnie. Oprócz wcześniej wymienionych sklepów, zajrzyj do Morele, OleOle! czy Zadowolenie. Możesz też porównać ceny np. w Ceneo.


Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze idealnego laptopa?

WAGA, ROZMIAR


W przypadku, gdy często będziesz podróżować i wozić ze sobą laptopa — waga, rozmiar i bateria ma kluczowe znaczenie. Im lżejszy, tym lepszy. Im mniejszy tym... niekoniecznie lepszy. Za mały też może okazać się niewygodny. Wydaje mi się, że rozmiar ok. 13'' powinien się sprawdzić idealnie. Fajnie byłoby też, gdyby matryca miała dużą rozdzielczość (Full HD).

Do pracy przy biurku — polecam minimum 15,6'' może też być 17,3''.

BATERIA


Liczy się pojemność, ale też podzespoły (m.in. procesor i grafika). Dłużej na niej popracujesz jeśli wybierzesz laptopa ze słabszym procesorem oraz bez dodatkowej karty graficznej. W wielu przypadkach ta zintegrowana (np. Intel HD) w zupełności wystarcza. I jest mniej awaryjna — nVidia, ATI psują się częściej, szczególnie jeśli nie dba się o sprzęt i nie czyści regularnie (laptop się przegrzewa).

PROCESOR (CPU)


Osobiście wolałabym jednak bardziej wydajny, nawet kosztem czasu „trzymania” baterii ;-) Zawsze można skorzystać z ustawień systemowych i włączyć tryb oszczędzania energii.

Na końcu artykułu znajdziesz pomocne linki — m.in. do testów i porównania wydajności procesorów.

INTEL CZY AMD? (CHIPSET)


Polecam to pierwsze. Z mojego serwisowego doświadczenia laptopy na Intelu są mniej awaryjne, Mniej się grzeją i sprawują się  po prostu lepiej.

MATRYCA


Pomijam sam rozmiar, bo o tym wspomniałam już na początku. Są dwa rodzaje — błyszcząca (glossy/glare) lub matowa (matt). Na błyszczącej kolory będą bardziej intensywne i... ładniejsze. Matowa ma tę zaletę, że nic się w niej nie odbija. Nie ma denerwujących refleksów — uciążliwe szczególnie podczas pracy na słońcu.
I tu też — to wszystko zależy od tego, w jaki sposób pracujesz i co wykonujesz w swojej pracy. Warto jednak porównać sobie te dwa rodzaje matryc „na żywo.

PRZEPIS NA SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA

Mocny procesor + duża ilość pamięci + dysk SSD

DYSK (HDD/SSD)


Albo duży, albo szybki. Gdy nie potrzebujesz dużej przestrzeni na swoje pliki (np. dlatego, że trzymasz je w chmurze lub na dysku zewnętrznym), wybierz laptopa z dyskiem SSD — naprawdę jest ogromna różnica w szybkości działania! Jeśli wybrany przez Ciebie model będzie miał zwykły dysk HDD, możesz dokupić SSD i zamienić. Ten, który wyjmiesz z laptopa, możesz wykorzystać jako przenośny dysk — wystarczy dokupić kieszonkę USB (koszt kieszeni to ok. 50zł).

Tak, może być i duży i szybki, ale cena za 1TB SSD będzie odpowiednio wysoka.

hint:
Sprawdź, ile w tej chwili używasz miejsca na dysku, aby choć w przybliżeniu określić swoje potrzeby. 

PAMIĘĆ (RAM)


Jak najwięcej ;-) W tej chwili zasoby pamięci są pożerane nawet (a może przede wszystkim) przez przeglądarki internetowe. I nieważne czy używać Chrome, Firefox czy Opery — jeśli masz otwartych kilka (naście/dziesiąt) kart, pamięć szybko się „wyczerpie”, a Twój laptop zwolni. A wiadomo, nie samymi przeglądarkami człowiek żyje — czasem trzeba uruchomić i inne programy. Polecam minimum 8GB RAM-u do (w miarę) komfortowej pracy. A jeśli jest mniej, to chociaż dopytaj, czy da się rozszerzyć pamięć (czy jest wolny slot na dodatkową kość, gdybyś chciała w przyszłości dokupić).

GRAFIKA — ZEWNĘTRZNA CZY ZINTEGROWANA?


Tak, jak pisałam wyżej — to, czy w laptopie będziesz miała zewnętrzną (nVidia / ATI) czy zintegrowaną kartę graficzną wpłynie na pobór prądu, a co za tym idzie — na czas działania na baterii. Dochodzi też do tego kwestia awaryjności — ale jeśli będziesz odpowiednio dbała o swój sprzęt, możemy to chyba pominąć. Jeśli lubisz od czasu do czasu zagrać i nie masz do tego innego komputera — na zintegrowanej nie będzie to miłe doświadczenie, a większości nowych gier w ogóle nie uruchomisz. Coś za coś ;-)

Porty we/wy (USB, HDMI itp.)


Pomyśl, czego potrzebujesz i sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model to wszystko ma: ilość gniazd USB (weź pod uwagę to, czy używasz myszki, czy tylko touchpada — jeśli myszki, to jeden port zajmie właśnie ona), HDMI, Czytnik kart, napęd optyczny (podobno płytki CD/DVD już wyszły z użycia, ale jest sporo osób, które o tym nie wiedzą i dalej używają), audio, LAN.
Jeśli używasz bluetooth'a — też sprawdź, czy jest.
Lubisz słuchać muzyki — sprawdź, jaka jest jakość dźwięku.


ŁATWY DOSTĘP DO WENTYLATORA


Układ chłodzenia w laptopie trzeba czyścić od czasu do czasu. Prawdopodobnie nigdy tego nie usłyszysz przy zakupie, a jest to dość istotne jeśli chcesz, aby Twój sprzęt działał dłużej bezawaryjnie, cicho i sprawnie. Gdy będziesz wybierała model dla siebie, możesz zwrócić uwagę na to, czy jest możliwość odkręcenia klapki od spodu obudowy tak, by był widoczny wentylator. Aby mniej więcej go zlokalizować, wystarczy, że przyjrzysz się, w którym miejscu znajdują się otwory wentylacyjne z boku obudowy - właśnie tam powinien znajdować się wentylator.

Niestety coraz więcej modeli na rynku jest zrobiona w taki sposób, że dostęp do układu chłodzenia (a nawet do dysku i pamięci) możliwy jest jedynie po całkowitym rozkręceniu laptopa, ale polecam sprawdzenie modeli biznesowych.


A może 2w1?


Podobno jeśli coś jest do wszystkiego, to jest... no właśnie. Do niczego. Z drugiej strony, jeśli masz taką potrzebę — możesz mieć laptopa i tablet w jednym (odczepiany ekran, który jest również tabletem). Albo może wcale nie 2w1, ale ekran dotykowy by się przydał? Zastanów się.

A może jednak komputer stacjonarny?


Jeśli pracujesz tylko w domu, a w dodatku masz do tego przeznaczone miejsce — może laptop wcale nie jest dobrym rozwiązaniem? Może jednak komputer i wygodna klawiatura i myszka? Jeśli uważasz, że zajmie on za dużo miejsca to wiedz, że może zająć go tyle, co monitor — komputer „All in One”, czyli w skrócie AiO. Wszystkie bebechy są schowane w monitorze, a jedyny kabel, to kabel od zasilacza. Myszka, klawiatura, drukarka — to wszystko może działać bezprzewodowo.

Jakie są zalety? Duży ekran (może być również dotykowy) i mało zajętego miejsca przez komputer. Poza tym, gdy wylejesz kawę lub inny napój — co najwyżej do wymiany będzie klawiatura. W przypadku laptopa może być gorzej.

Wady? Nie weźmiesz go na kolana na kanapę i nie spakujesz do torby, aby popracować poza domem.


LAPTOPA JAKIEJ FIRMY WYBRAĆ?


Każda firma ma swoich fanów i antyfanów. Każdy producent laptopów ma na swoim koncie modele bardziej i mniej udane. Ciężko przewidzieć, czy dany model dobrze się sprawdzi, czy po jakimś czasie okaże się, że ma wadę — bywały takie modele, w których pękały ramki matrycy; pękały plastiki przy zawiasach; padały układy BGA (tu akurat nie było to związane z marką laptopa, ale producenta takiego układu); są takie, w których niekoniecznie dobrze jest przemyślany układ chłodzenia itp.

Tylko to wszystko często wychodzi dopiero po roku — dwóch latach używania. Wtedy, gdy sprzęt zaczyna się psuć i trafia do serwisu. Dlatego łatwiej ocenić w przypadku zakupu sprzętu używanego, czy ma on szansę działać, czy lepiej go nie kupować.

Na pewno ważną rzeczą jest okres gwarancji i jakość gwarancyjnego serwisu producenta. 

Często dużo lepiej wykonane są modele biznesowe laptopów niż te, przeznaczone do użytku domowego. Mogą się one różnić też samą gwarancją (lepsze warunki) - np. naprawa sprzętu „Next Business Day On-Site Service” (NBD; Na następny dzień roboczy u klienta).


NAJTAŃSZE OFERTY


Raczej pomiń. Chyba że potrzebujesz laptopa, który wydajność ma podobną do tabletu ;-)

APPLE kontra RESZTA (ŚWIATA)


Podobno świat jest podzielony na zwolenników i przeciwników Apple'a. A ja — jestem pośrodku. Serio, mało mnie interesuje, jaki sprzęt i jaką markę ktoś lubi. Uważam, że każdy powinien używać tego, co dla niego jest wygodne i co mu się podoba.

Osobiście używam od lat systemu Windows (od wersji 3.11), ale weź też pod uwagę to, że ja na co dzień pracuję ze sprzętem, na którym jest głównie ten właśnie system. I to jest zaleta — używając go codziennie, wiem jak rozwiązać większość problemów, gdzie szukać konkretnych ustawień i co może być przyczyną tego, że coś nie chce działać.

Jeśli bardzo chcesz kupić Maca i możesz sobie na to pozwolić, a ktoś Ci mówi, że nie warto, to wcale go nie słuchaj tylko kup!

Jeśli marzysz o Macu, a kupisz inny sprzęt — nawet gdy będzie świetny, to nie będzie tym, o czym marzyłaś — i prawdopodobnie będziesz niezadowolona.

Jeśli marzysz o Macu i go kupisz, a potem uznasz, że to jednak nie to i wcale Ci się nie podoba — będziesz mogła go sprzedać i wcale bardzo dużo nie stracisz ;-) Ceny używanego sprzętu Apple nie spadają tak szybko, jak innych laptopów. Nie nastawiaj się jednak na to, że odzyskasz 100% ceny. Z drugiej strony — jeśli to będzie wymarzony sprzęt, to pewnie nie będziesz chciała się go pozbyć :-)

Przed zakupem polecam Ci również recenzję MacBooka Pro 2016 (fakty i mity) autorstwa Kominka / Jason Hunta — albo Cię przekona, albo zniechęci. Choć obstawiam to pierwsze ;-)


Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Jeśli też masz jakieś wskazówki, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa — podziel się nimi w komentarzu.



Przydatne linki:

- Testy wydajnościowe procesorów mobilnych
- Testy i porównywarka procesorów (możesz np. porównać swój obecny do tego, który będzie w nowym laptopie)
- Testy i recenzje laptopów