Jak zaimportować komentarze z Disqus do WordPressa, gdy nie chcą sie synchronizować?

Jak zaimportować komentarze z Disqus do WordPressa (eksport i import)


Dziś krótka instrukcja, inspirowana dyskusją pod wpisem na FB Pawła z bloga Bookworm On The Run na Facebooku.

Od jakiegoś już czasu Disqus uprzykrza życie osobom, które zdecydowały się używać właśnie tego systemu komentarzy na swoich blogach. I już nawet nie chodzi o przemycone cichaczem paskudne reklamy, ale o to, że dość często widzę komentarze na temat synchronizacji komentarzy Disqus z tymi wbudowanymi w WordPressie. Zdarza się, że synchronizacja nie działa - nie masz więc backupu komentarzy. Trudniej też zrezygnować z Disqusa, bo gdy chcesz to zrobić i przełączyć się na domyślne komentarze WP lub skorzystać z innej wtyczki do komentarzy w WordPressie (np. wpDiscuz), to albo musisz kombinować (tutorial kombinowania poniżej ;-)) albo pożegnać się z częścią komentarzy (ale trochę żal, prawda?).


Ok, więc co zrobić, aby bez wtyczki Disqus w WordPressie i bez synchronizacji przenieść komentarze na bloga?


NAJWAŻNIEJSZE

Chyba nie muszę mówić o tym, jak bardzo ważne jest posiadanie kopii zapasowej? Tak, najlepiej zrobić ją zawsze, gdy coś zmieniasz w WordPressie - na stronie lub w bazie. Bardzo możliwe, ze Twój hosting robi kopię minimum raz dziennie, ale fajnie też jest mieć swoją.

Ja przetestowałam i wtyczkę i to, czy nie wrzuci duplikatów komentarzy (nie wrzuca pod pewnym warunkiem - info niżej), ale wiesz jak to jest... strona stronie nie równa ;-) Używamy różnych wtyczek, mamy różne wersje WP (u mnie najnowsza), ja importowałam wszystkie komentarze (nie miałam w bazie żadnego), a Ty zapewne już jakieś masz - zawsze może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak. Nie tylko w przypadku importowania komentarzy. W innych sytuacjach również.

Dlatego obiecaj mi, że zanim przejdziesz do importowania komentarzy według poniższej instrukcji, ZROBISZ KOPIĘ ZAPASOWĄ SWOJEGO WORDPRESSA!


Jeśli masz już komentarze na blogu, używałaś wcześniej Disqusa i w pewnym momencie przestała w nim działać synchronizacja MUSISZ edytować plik XML z komentarzami, który pobierasz z Disqus i usunąć z niego wszystkie komentarze, które masz już w Wordpressie, inaczej się zduplikują. Jak edytować plik piszę poniżej. Jeśli nie wiesz, co robisz - lepiej nie korzystaj z tej instrukcji sama.

PO PIERWSZE

Pobierz plik z backupem swoich komentarzy w serwisie Disqus. Zaloguj się na konto, przejdź do narzędzi administracyjnych i po lewej stronie, z menu wybierz "Export", jak na screenie poniżej:

Eksport komentarzy z Disqus aby przenieść je do WordPressa

Kliknij "Export Comments". Link do pobrania pliku xml zostanie przesłany na Twój adres e-mail, na który masz zarejestrowane konto w Disqus.

Eksport komentarzy w Disqus do pliku xml

PO DRUGIE

Gdy już wyeksportowałaś komentarze, leć do swojej skrzynki i odbierz maila.

Wyeksportowane komentarze Disqus są w pliku xml (możesz to traktować również jako backup)


Kliknij na link do pliku z komentarzami i zapisz go na dysku

Eksport komentarzy w Disqus i import w WordPress

UWAGA!

Jeśli masz na blogu wcześniejsze komentarze musisz wyedytować plik pobrany z Disqus (xml) i usunąć je z niego. Tak, by w pliku zostały tylko brakujące komentarze. W innym przypadku komentarze mogą się zduplikować - i pewnie tak się stanie.

Dlatego serio, warto kopię zapasową sobie zrobić tak czy siak.

Poniżej załączam screen pliku z usuniętymi komentarzami. Oczywiście musisz potraktować to jak przykład, u Ciebie cyferki będą inne ;-) W każdym razie, ma on taką strukturę: Na początku zapisane są adresy, tytuły i ID postów na Twoim blogu, niżej komentarze z innymi danymi (autor, data itp). Trzeba wyciąć ze środka wszystkie komentarze, które już na blogu są. Najlepiej skopiować treść ostatniego (znajdziesz ją w Kokpicie WordPressa), a następnie wyszukać go w pliku xml - w ten sposób oddzielisz sobie stare od brakujących.

Tak wygląda plik xml. Usunęłam stare komentarze ze środka (w tym miejscu jest teraz kilka pustych linijek)

Edycja pliku xml z komentarzami z disqus


Tak przygotowany plik możesz zaimportować do WordPressa.

PO TRZECIE

Jesteś już w połowie drogi ;-) Brakuje Ci tylko wtyczki, która zaimportuje zawartość pliku pobranego z Disqus do Twojego bloga na WordPressie. Wtyczka nazywa się Disqus Comments Importer, ale w repozytorium jest wersja 0.1, która u mnie nie chciała działać - nie pamiętam już dokładnie, co z nią było nie tak, dlatego skorzystałam z wersji 0.2, którą znalazłam na GitHubie (i właśnie tę wersję polecam!).

Tak, wtyczka ma już swoje lata (wersja 0.2 na GitHub jest z 7 stycznia 2016r) i nie była aktualizowana, ale działa, a to jest chyba najważniejsze ;-) Oczywiście po tych kilku minutach, w czasie których zaimportujesz sobie komentarze na stronę, możesz spokojnie ją wyłączyć i odinstalować. Jeśli nie będziesz korzystała z Disqus, to wszystkie kolejne komentarze będą zapisywane bezpośrednio w bazie WP, nie będzie Ci więc już potrzebna.

Poza tym, popatrz na jedną z nazw twórców - ok, też myślę, że to jednak nie ten David Lynch =D


Wtyczka do importu komentarzy z Disqus do WordPressa

Po zainstalowaniu wtyczki Disqus Comments Importer, włącz ją. Teraz przejdź do "Kokpit" > "Narzędzia" > "Import", znajdź na liście "Disqus Comments" i kliknij "Uruchom Importer".

PAMIĘTAJ O WYKONANIU WCZEŚNIEJ KOPII ZAPASOWEJ, BO JEST RYZYKO ZDUPLIKOWANIA SIĘ KOMENTARZY JEŚLI NIE EDYTOWAŁAŚ PLIKU XML I NIE USUNĘŁAŚ Z NIEGO TYCH, KTÓRE JUŻ MASZ NA BLOGU.


Import komentarzy Disqus do WordPressa

Teraz wystarczy wybrać pobrany wcześniej z maila plik z komentarzami i kliknąć niebieski przycisk "Wyślij plik na serwer i zaimportuj go":

Jak zaimportować komentarze z Disqus do WordPressa (eksport i import)

Pojawi się informacja, ile komentarzy znajduje się w pliku. Wystarczy kliknąć "Next", aby rozpocząć wrzucanie je do bazy WordPressa:

Jak zaimportować komentarze z Disqus do WordPressa (eksport i import)


Tu pojawi się informacja o zaimportowanych komentarzach do bazy. Jeśli jakieś sie powtarzały, pojawi się info, że duplikat został pominięty*.

*) Zostanie pominięty jeżeli ma nadany meta_key "disqus_guid" w tabeli wpps_commentmeta w bazie danych MySQL (możesz sprawdzić, czy masz takie wartości np. logując się do swojej bazy, do PhpMyAdmin)

Jak zaimportować komentarze z Disqus do WordPressa (eksport i import)

U mnie zaimportowało się 48 komentarzy z 838, ale to dlatego, że wcześniej już to robiłam. W ten sam sposób, bo mój blog na Blogspocie stoi ;-) WordPressa mam w tej chwili zainstalowanego lokalnie. Trochę dla testów, trochę dla awaryjnej kopii, a trochę dlatego, że może kiedyś zmienię system właśnie na WP i fajnie mieć już to przygotowane :D

Jak zaimportować komentarze z Disqus do WordPressa (eksport i import)

Tak więc... Have fun!

Daj znać, czy udało Ci się w ten sposób przenieść komentarze z Disqusa do swojego WordPressa, a jeśli masz znajomą lub znajomego, która (który) również ma problem z synchronizacją komentarzy z Disqus na WP i tylko dlatego "nie może" zrezygnować z Disqusa (choć bardzo by chciała), to podeślij jej link do tej instrukcji.

Bo tak - zawsze trzeba wychodzić z założenia, że się da, a potem to już tylko szukać sposobu :-)