Jak sprawdzić czy laptop się przegrzewa?

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Czujesz, że laptop jest gorący? Słyszysz, że strasznie wyje wentylator? Nie wiesz jak sprawdzić, czy się przegrzewa? Jeśli laptop ma już kilka lat i nigdy nie był czyszczony, to prawdopodobnie nie trzeba nawet sprawdzać - trzeba go wyczyścić. Czy samemu, czy w serwisie - zależy od Ciebie, Twojej wiedzy i odwagi ;-)


Co się może stać, jeśli laptop będzie się przegrzewał?


W najgorszym przypadku - może się po prostu zepsuć. W takich przypadkach najczęściej uszkodzeniu ulegają układy BGA (grafika, mostki), których wymiana nie jest tania i uwierz mi, lepiej zanieść co jakiś czas laptopa do serwisu aby go wyczyścić, niż płacić później kilka stówek za naprawę.

Jeśli laptop się nie zepsuł (jeszcze), to objawy przegrzewania się mogą być następujące: może wolno działać, może się wyłączać podczas pracy, może działać głośno, może się zatrzeć w końcu wentylator (i wtedy, oprócz czyszczenia i wymiany past termoprzewodzących czy termopadów, będzie trzeba dodatkowo wymienić wentylator - tak, to też jest część eksploatacyjna i się z czasem zużywa), może jeszcze parzyć w nogi jeśli trzymamy go na kolanach albo w palce podczas pisania czy smyrania touchpada ;-)


Ok, ale skąd mam wiedzieć, że się przegrzewa?


1. Słyszysz, że wentylator wyje ale z otworów wentylacyjnych nie czuć powiewu ciepłego powietrza? Prawdopodobnie są zatkane kurzem - należy wyczyścić.

2. Słyszysz, że wentylator wyje, z otworów jest wydmuchiwane zimne powietrze? Powinno być ciepłe. Wypadałoby sprawdzić pasty termoprzewodzące i radiator - prawdopodobnie nie odprowadzają odpowiednio ciepła.

3. Nie słyszysz wentylatora ale czujesz, że laptop jest gorący? Należy sprawdzić wentylator - być może się zepsuł i nie kręci się, choć powinien.

4. Laptop wyłącza się podczas pracy? Sam? Nie możesz go później przez chwilę włączyć? W ten sposób powinno działać zabezpieczenie przed przegrzaniem się Twojego sprzętu. Lepiej dla Ciebie, że się wyłącza. To taki znak-sygnał, że już czas go wyczyścić.

5. System strasznie wolno działa? Niekoniecznie z powodu przegrzewania się. Być może. Jeśli przegrzewa się procesor, może obniżać taktowanie aby tym samym mniej wydajnie pracować, mniej się męczyć i mieć niższą temperaturę - wtedy też może działać wolniej (podobnie jak przy opcji zasilania oszczędzania energii).Jak sprawdzić temperatury mojego komputera?


Jeśli chcesz sprawdzić temperaturę, możesz użyć programu HWMonitor - pokazuje aktualne temperatury wnętrza twojego sprzętu (procesor, grafika, dysk, płyta główna - informacje dostaje z czujników temperatury).

Jeśli jednak chcesz wiedzieć jakie są maksymalne temperatury, takie, które są przy maksymalnym obciążeniu sprzętu - zainstaluj program OCCT* i uruchom test (przed czyszczeniem - to wersja dla odważnych). Test w OCCT rób przy ustawionej opcji zasilania "Największa wydajność".

Laptop hałasuje, wyje wentylator

Ustawienia:

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu OCCT, wybierz zakładkę "POWER SUPPLY" (1), kliknij ikonkę opcji (2) i sprawdź, czy jest zaznaczone po prawej stronie wszystkie "Core" (to są temperatury rdzeni procesora) oraz TMPIN0 (temperatura grafiki) (3). Możesz ustawić temperaturę maksymalną, przy której test wyłączy się samoczynnie - domyślnie jest to 85 stopni, ale jaką temperaturę procesor może osiągać zależy od samego procesora. Jedne będą się grzały bardziej, inne mniej. W większości przypadków spokojnie możesz wpisać 95 stopni. Po zmianie opcji zamknij okienko.

Czyszczenie laptopa w serwisie układu chłodzenia

Testowanie:

Wybierz rozdzielczość okna z grafiką (1) - wybrałam najmniejszą aby widzieć wykresy. Następnie kliknij "ON" (2) - włączy się test. W oknie po prawej możesz śledzić temperatury, które na początku będą szybko rosnąć, po chwili powinny się ustabilizować (3). Zwróć uwagę na taktowanie procesora (4) jeśli jest cały czas na plusie, to znaczy, że temperatura procesora jest jeszcze ok, jeśli spada (minus) to znaczy, że taktowanie jest obniżane aby obniżyć również temperaturę - zaczyna się przegrzewać. Czas testu - ok. 30-60 minut. Po wyłączeniu testu temperatury powinny szybko spaść do początkowych wartości.

Przed czyszczeniem zacznij od testu przy ustawionej blokadzie na 85 stopni i testuj do ok. 10min. Jeśli uważasz, że coś jest nie tak - polecam serwis ;-)

*) OCCT testuje temperatury sprzętu "w stresie", czyli pod maksymalnym obciążeniem i jeśli robisz to przed czyszczeniem, kiedy objawy wskazują na przegrzewanie się sprzętu - robisz to na własną odpowiedzialność. Opis OCCT tylko dla tych, którzy wszystko lubią robić sami i za wszystkie swoje działania biorą odpowiedzialność. Oczywiście w pierwszej kolejności zalecam wizytę w serwisie. Szczególnie jeśli laptop nie był jeszcze nigdy czyszczony a ma już rok, dwa lub więcej.