Jak sprawdzić czy dysk jest sprawny?


Jak sprawdzić czy dysk jest sprawny czy uszkodzony - komputer wolno działa i zawiesza się

Jak, w prosty sposób sprawdzisz, czy Twój dysk jest OK a pliki bezpieczne?


Na początku chciałabym Ci przypomnieć, że Twoje pliki są bezpieczne pod warunkiem, że tworzysz kopie zapasowe. Nawet jeśli sprawdzisz swój dysk i wszystko z nim będzie ok, wcale nie oznacza, że możesz spać spokojnie. Rób kopie najważniejszych plików. Może to być kopia na innym dysku zewnętrznym lub na dysku "w chmurze". Więcej pisałam o tym w artykule Co zrobić aby nie stracić ważnych plików (danych)?

Aby sprawdzić swój dysk w komputerze (laptopie) pobierz program HDD Scan ze strony producenta: http://hddscan.com. Na obrazku poniżej możesz zobaczyć, gdzie kliknąć:


Ściągnięty plik to archiwum ZIP - czyli spakowane pliki, które należy rozpakować. Domyślnie w systemie Windows, jeśli nie masz zainstalowanego programu do archiwizacji plików (polecam 7zip - bezpłatny), możesz pliki "wyodrębnić". Zrób to - rozpakuj pliki.

Po rozpakowaniu uruchom plik "HDDScan.exe":W pierwszej kolejności możesz sprawdzić S.M.A.R.T dysku czyli "Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology" (system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku).Jeśli przy wszystkich pozycjach jest zielona kropka - jest ok ;-)Teraz sprawdzimy dysk pod kątem bad sectorów - czyli uszkodzonych sektorów na dysku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bad sectorów, zajrzyj do Wikipedii. Nie chcę się tu rozpisywać na temat na ten temat, w skrócie mówiąc, bad sectory to takie miejsca na dysku, w których system ma problem z odczytaniem z nich danych.

Od lewej:

  • "Select Drive" - tu wybierasz dysk, który chcesz sprawdzić. Przeważnie jest jeden ;-)
  • obok, klikasz na ikonę dysku na niebieskim tle i wybierasz "Surface Tests":
W okienku, które się otworzy, po prawej stronie zaznacz test "Verify" i kliknij "Add Test":Dysk zaczął się sprawdzać, aby zobaczyć postępy i wyniki, kliknij na niego:Jeśli wybierzesz zakładkę "Map", po prawej stronie zobaczysz jaki jest czas dostępu do dysku. Im krótszy, tym lepiej. Jeśli pojawiły się liczby przy granatowym kwadraciku - niestety na dysku są bad sectory. jeśli przy czerwonym - to też nie najlepiej. To już takie prawie bad sectory ;-) Jeśli jest dużo pomarańczowych, zielonych czy ciemnoszarych - to może być przyczyna tego, że Twój komputer (czy laptop) chodzi wolno. Inne powody wolnego działania systemu opisywałam w artykule Co zrobić gdy laptop wolno działa?

Jeśli decydujesz się na wymianę dysku, pomyśl może nad dyskiem SSD - są dużo szybsze i bardziej odporne na wstrząsy (ale kopie danych rób bez względu na to, jaki posiadasz dysk).
I to już wszystko. Na dole, na niebiesko wyświetla się pasek postępu testu. Niestety trochę czasu to zajmie więc polecam włączyć test wtedy, kiedy nie korzystasz z komputera - możesz np. zostawić na noc.

Gdybyś miała jakieś pytania lub chciała skonsultować wyniki testu - dołącz do Grupy Wzajemnej Pomocy Technicznej dla Kobiet na Facebooku.