'Fani Widmo' czyli skąd te lajki na fanpage'u?


Skąd się biorą Fani "widmo" na fanpage'ach?

Jeśli prowadzisz fanpage, być może zauważyłaś taką sytuację, że przybywa nowych polubień, a nie dostajesz powiadomienia o tym, kto polubił Twoją stronę. Nie widzisz tego również w ustawieniach. Bardzo często widzę ostatnio pytania o to, dlaczego tak się dzieje? I czy to jest jakiś błąd Facebooka, czy ktoś to sobie w ten sposób ustawił.

Większość fanów możesz zobaczyć, gdy wejdziesz na swój fanpage w "Ustawienia" > "Użytkownicy i inne strony", ale nie wszystkich.Tak działa ustawienie prywatności na koncie.


Może pomyślisz sobie, że to niemożliwe, że coraz więcej osób zmienia te ustawienia. Weź jednak pod uwagę, że sam Facebook coraz częściej zaczyna wyświetlać użytkownikom podpowiedzi, w jaki sposób mogą ustawiać widoczność swoich postów oraz innych informacji na swój temat. I bardzo dobrze. To, że zaczynamy coraz częściej zastanawiać się, co chcemy pokazać innym, a co wolimy zachować tylko dla znajomych (lub tylko siebie), świadczy o tym, że używamy internetu i mediów społecznościowych coraz bardziej świadomie.

Możliwe jest też to, że nowo założone konta mają domyślne ustawienia, przy większości informacji, jako "tylko dla znajomych". Tego nie wiem - nie sprawdziłam. Swoje konto zakładałam w 2009 roku, od tamtej pory dużo ustawień zmieniłam. Ale to też mogłoby być powodem tego, że coraz więcej osób właśnie w ten sposób ma skonfigurowane swoje profile ;-)

Które to są dokładnie ustawienia?


Jeśli chcesz stać się takim "fanem widmo" i przyczynić się do bezsenności administratorów fanpage'y, wystarczy, że wejdziesz na swój profil, a następnie klikniesz w "Polubienia" [2] (lub wpisz w pasku adresu przeglądarki link: https://www.facebook.com/NAZWA_TWOJEGO_PROFILU/likes).


Ustawienia prywatności facebook kto widzi moje lajki
Potem, w prawym górnym rogu, kliknij w ikonkę ołówka ("Zarządzaj") [3] i z menu wybierz "Edytuj ustawienia prywatności"[4].


Ustawienia prywatności facebook kto widzi moje like'i


Wyświetli Ci się lista kategorii stron. Wybierz dla wszystkich takie ustawienie, jakie chcesz [5]. Możesz ustawić, aby te polubienia były widoczne tylko dla Ciebie, ale również możesz wybrać opcję "Znajomi" lub zupełnie inne. Jeśli wybierzesz opcję "Znajomi", a osoba, która zarządza fanpage'em to Twój znajomy - to oczywiście zobaczy Twoje polubienie.


Ustawienia prywatności facebook kto widzi moją aktywność polubienia


Zapraszanie do polubienia strony


Jeśli korzystasz z opcji zapraszania do polubienia swojej strony osoby, które polubiły jakiś Twój post na fanpage'u, to przy osobie, która ma w w/w sposób skonfigurowane swoje konto, i tak będzie możliwość wysłania jej zaproszenia. Na szczęście, jeśli już lubi Twoją stronę, nie zobaczy go. Nie musisz się więc obawiać, że weźmie Cię za spamera ;-)

Zaproszenie dostajemy raz, nawet, jeśli zostanie wysłane kilkukrotnie. Przynajmniej u mnie tak właśnie było, gdy to testowałam.

Być może zainteresuje Cię również artykuł o dostosowaniu do własnych potrzeb powiadomień z Facebooka oraz o tym, w jaki sposób używać Facebooka sprytnie.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy i może zainteresować innych - podziel się nim. Z góry dziękuję! 😘