Jak słuchać audio z YouTube jako podcast?

Jak słuchać YouTube (samo audio) w aplikacji do podkastów

Wiesz, czym jest VOD? To wideo na żądanie. Oglądasz co chcesz i kiedy chcesz. Taka nowoczesna telewizja. Tak też działa YouTube - znajdziesz tam praktycznie wszystko i w każdej chwili. Od śmiesznych filmików, przez filmy, tutoriale, aż po profesjonalne programy czy wywiady.

A czy wiesz, czym są podcasty? Działają podobnie jak VOD, tylko bliżej jest im do radia. To takie audycje na żądanie. Interesuje Cię dany temat, znajdujesz odpowiedni kanał. Subskrybujesz i dostajesz powiadomienie o każdym nowym odcinku. Te wybrane odcinki (lub wszystkie, jeśli chcesz), możesz dodać do playlisty i odsłuchać wtedy, kiedy najbardziej Ci pasuje.

Podcastów powstaje coraz więcej i na prawdę jest w czym wybierać. Jeśli nie wiesz czym jest podcast i jak go słuchać - kliknij tu.


Na YouTube treści znajdziesz jeszcze więcej.


Tyle, że filmy zajmują więcej Twojej uwagi - słuchasz i oglądasz. A nie zawsze (moim zdaniem) obraz jest niezbędny. Czasami chciałbym posłuchać, bez włączania "wizji", jakiegoś ciekawego wywiadu lub wykładu. Oczywiście można zamienić sobie film na mp3, puścić na komputerze lub przerzucić na telefon, czy odtwarzacz mp3 i odsłuchać gdzieś w drodze, albo przy sprzątaniu czy prasowaniu, jako zamiennik muzyki. Tylko jest to czynność, która jednak za każdym razem zajmuje trochę czasu. I jeszcze trzeba o tym pamiętać ;-)A co by było, gdyby dało się zasubskrybować samo audio z YouTube,


jak podcast - w aplikacji? Dostawać powiadomienia o nowych odcinkach. Dodawać wygodnie do listy odtwarzania, jednym kliknięciem tylko. Albo, żeby samo się dodawało? ;-)

Jakiś czas temu Bartek Popiel rozpoczął nagrywanie "Porannego Inspiratora". Codziennie kilka minut pozytywnej energii, inspiracji, wiedzy biznesowej i w temacie organizacji czasu. Idealne rozpoczęcie dnia ;-) Oglądnęłam kilka odcinków i wiedziałam, że chciałabym posłuchać więcej. Kluczowe jest słowo posłuchać ;-) Mimo tego, że całe video jest profesjonalnie przygotowane i przyjemnie się ogląda, to obraz mi nie jest do niczego potrzebny. Rano, gdy robię śniadanie, włączam sobie albo muzykę, albo jakiś krótki podcast na telefonie (np. "Świat w trzy minuty" Łukasza Jachowicza sprawdza się idealnie). I to właśnie ten moment byłby też idealny na posłuchanie kilkuminutowego "Porannego inspiratora".

Musiałam  więc znaleźć sposób.


I to taki, aby to działo się automatycznie - raz dodaję i codziennie na playliście ląduje odcinek do odsłuchania. Tak to już jest, że do wygody bardzo szybko się przyzwyczajamy i wcale nie chcemy wracać do mniej wygodnych rozwiązań. Czy mogłabym po prostu sobie włączyć YT na telefonie - mogłabym. Tylko dlaczego miałabym już z samego rana zabijać moją baterię? Nie po to ją ładowałam całą noc ;-) Przy odtwarzaniu z YT cały czas będzie mi świecił ekran. Podobno na Firefoxie można wyłączyć a YT dalej gra, ale ja nie używam Firefoxa. Poza tym, przecież jak się coś bardzo chce, to można. A ja właśnie chciałam znaleźć sposób na słuchanie Youtuba jak podcastu.

Znalazłam go i zasubskrybowałam samo audio z YouTube. Z dostawą na smartphote'a.

Podzielę się z Tobą tym rozwiązaniem, może Tobie również się przyda, jeśli też czasem wolałabyś posłuchać zamiast oglądać.

1. Aplikacja


Aby wygenerować adres RSS z samym dźwiękiem z YouTube'a, przyda Ci się aplikacja YouCast (tylko Windows, ale niżej napiszę w jaki sposób możesz skorzystać i bez niego). Po pobraniu pliku i rozpakowaniu go (archiwum *.zip możesz rozpakować np. programem 7zip), uruchom "YouCast.exe". Przejdź do drugiej zakładki "Settings" i zaznacz jak na poniższym screenie: "Use a clod service instead of your local machine (experimental)". Ta opcja pozwoli Ci na synchronizację dodanego podcastu nawet wtedy, gdy program będzie wyłączony. W dodatku z każdego miejsca, nie tylko z sieci lokalnej. Taka możliwość została wprowadzona niedawno, w wersji 2.2 i teoretycznie jest w fazie eksperymentalnej. Mam nadzieję, że zostanie ;-)

Jak zamienić kanał w YouTube lub listę odtwarzania na audio - podcastNasptępnie przejdź do pierwszej zakładki "Podcast" i w polu "User Name" wpisz / wklej nazwę kanału z YouTube - może to być ładna nazwa, może też być ciąg znaków. Będąc na danym kanale skopiuj odpowiednią (podkreśloną poniżej) część adresu strony:

Może to wyglądać tak: https://www.youtube.com/user/bartekpopiel
lub tak: https://www.youtube.com/channel/UCyNQjO2trMdTdyLYPFZj9w

Potem wybierz "Preferred Quality: Audio" i kliknij "Generate & Copy URL". Będzie on wyglądał tak:

http://youcast.cloudapp.net/FeedService/GetUserFeed?userId=bartekpopiel&encoding=Audio&maxLength=0&isPopular=False

Widzisz, w którym miejscu adresu występuje nazwa kanału? No więc teraz Ci powiem, że nawet jeśli nie masz tej aplikacji zainstalowanej (np. dlatego, że nie masz Windows'a), a wkleisz w to miejsce nazwę dowolnego kanału - to i tak będzie działał :-)
// Na iOS może błędnie szacować czas odtwarzania (kliknij po więcej szczegółów)


Jak zamienić kanał w YouTube lub listę odtwarzania na audio - podcast
Możesz również zamiast całego kanału, subskrybować tylko wybraną listę. Wtedy zamiast "User Name" wybierz z rozwijanego menu "Playlist ID". Jak to ID znaleźć, pokażę Ci na przykładzie "Porannego Inspiratora" Bartka Popiela:

Tak wygląda link do listy na YT - podkreśliłam ID:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-YiU4vDw6tiia-r9BGi2IKrCKenpr_F5

Podobnie, jak w przypadku nazwy kanału - kopiujesz ID, wklejasz do okienka, zaznaczasz "Audio" i generujesz adres RSS playlisty, który będzie wyglądał tak:

http://youcast.cloudapp.net/FeedService/GetPlaylistFeed?playlistId=PL-YiU4vDw6tiia-r9BGi2IKrCKenpr_F5&encoding=Audio&maxLength=0&isPopular=False

Jak zamienić kanał w YouTube lub listę odtwarzania na audio - podcast


2. Masz już RSS "podcastu", teraz jest już z górki


Wysyłasz wygenerowany adres na swój telefon (chyba, ze chcesz słuchać na komputerze, ale to się raczej mija z celem ;-)). Ja robię to za pomocą aplikacji PushBullet, ale możesz przesłać np. mailem, czy inny sposób, w jaki normalnie przesyłasz linki czy pliki.

Ja używam do słuchania podcastów Podcast Republic (Android) i właśnie na jego podstawie pokażę Ci, w jaki sposób dodać do niego adres RSS. Myślę, że w większości tego typu programów robi się to podobnie, więc raczej nie powinno mieć znaczenia, jakiej aplikacji używasz.

Ok, to lecimy - uruchamiasz aplikację do podcastów, klikasz "Subskrybcja"

Subskrybowanie YouTube (tylko audio) w aplikacji do podcastówTeraz plusik w celu dodania nowej audycji. Następnie, poniżej wybierz "Dodaj podcast przez adres":


Subskrybowanie YouTube (tylko audio) w aplikacji do podcastówW okienku "Feed URL" wklej wygenerowany wcześniej adres i kliknij "Odnaleźć podcast":

Subskrybowanie YouTube (tylko audio) w aplikacji do Podcast RepublicPo chwili wyszukiwania, powinny się pojawić dane kanału. Kliknij wtedy "Dodaj":Subskrybowanie YouTube (tylko audio) w aplikacji do Podcast Republic


3. I już masz - audio z YouTube z dostawą na telefon ;-)


Podcast Republic - jak dodać podcast, którego nie ma w katalogu (za pomocą adresu RSS)Podcast Republic - jak dodać podcast, którego nie ma w katalogu (za pomocą adresu RSS)
Jeśli chcesz, aby odcinki dodawały się automatycznie do listy odtwarzania i/lub ściągały na telefon (przydaje się gdy braknie wifi), to wejdź w ustawienia. Tam wszystko możesz sobie skonfigurować po swojemu. Możesz też przeglądać listę odcinków i dodawać tylko wybrane:


Podcast Republic - jak dodać odcinek podcastu do listy odtwarzania


Tadaam! Już możesz słuchać: w autobusie, w samochodzie, na spacerze lub zakupach. Podczas sprzątania mieszkania, wieszania prania lub prasowania. Słowem: gdzie chcesz i kiedy chcesz ;-)


Słuchaj YouTube jak podcast


Na koniec kilka dodatkowych, przydatnych narzędzi:

  • W Podcast Republic mogę wyszukiwać również kanały YouTube i subskrybować je (jako video), ale jeśli Twój program tego nie potrafi, a obsługuje również filmy, to możesz skorzystać z http://podsync.net, który tworzy link RSS dla programu do słuchania podcastów z dowolnego kanału YouTube
  • Jeśli np. tworzysz podcasty i chcesz je wrzucać również na swój kanał YouTube, może Ci się przydać https://www.tunestotube.com - do pliku mp3 dodaje obrazek, zapisuje to w formacie video i uploaduje na YouTube
  • http://youtubemp3.to (lub http://www.clipconverter.cc) - pobiera video z YouTube oraz daje możliwość konwersji np. do pliku audio (mp3). Przed pobraniem można również edytować plik (wyciąć interesującą nas część).
    Innym rozwiązaniem może być http://www.saveclipbro.com, który pozwala na eksport do pliku mp3 video również z Facebooka.
  • Jeśli potrzebujesz link do RSS kanału SoundCloud, którego autor podcastu nie udostępnił, wystarczy wkleić link z paska przeglądarki do http://getrssfeed.com, wygenerować RSS i wkleić go w swojej aplikacji do podcastów.


Daj znać w komentarzach, czy przyda Ci się taka zamiana wideo na audio. Jeśli znasz kogoś, komu ta wiedza mogłaby się przydać - wyślij mu link do tego artykułu lub udostępnij go w social media. Dzięki!