Co zrobić gdy laptop wolno działa?

Co zrobić gdy komputer laptop wolno działa, zawiesza się, muli?

Czy zdajesz sobie sprawę, ile czasu tracisz przez to, że Twój laptop wolno działa?


Za każdym kliknięciem musisz czekać kilkanaście (w skrajnych przypadkach kilkadziesiąt) sekund na jego reakcję. Nie mówię już o takich sytuacjach, kiedy włączasz komputer / laptop, idziesz zrobić sobie kawę lub herbatę, wracasz - a tam dopiero pojawiają się pierwsze ikonki na pulpicie. I wiesz co? Czasami, gdy sprzęt trafia do nas z innym problemem i dodatkowo zwracam na to uwagę, mówię klientowi, że system na tym komputerze to już prawie nie żyje i wypadałoby coś z tym zrobić. Nawet samemu można, serio, jak się chce. Ale w wielu przypadkach to nikomu nie przeszkadza. Przecież jest czas na zrobienie herbaty. Co z tego, że po uruchomieniu się już systemu wcale nie jest lepiej - przyjmuję do wiadomości, że niektórzy po prostu mają dużo czasu i nigdzie im się nie spieszy.

Mnie by szlag jasny trafił.


Jeśli Ty też szanujesz swój czas i nie chcesz aby to komputer Tobą rządził i decydował ile czasu będzie mu się chciało reagować na Twoje polecenia - zrób coś z tym. Wolne działanie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Postaram Ci się większość, najbardziej prawdopodobnych, streścić w pięciu punktach. To co, zaczynamy?

Od czego zacząć sprawdzanie?


1. Pierwszą rzeczą, jaką sprawdzam w takim przypadku jest dysk twardy (HDD). Włączam test, który sprawdza, czy na dysku nie pojawiły się bad sectory (czyli uszkodzone miejsca na dysku, z których system nie może odczytać danych - wtedy możesz zaobserwować np.:


  • Zawieszanie się systemu (zamrażanie, "mulenie" - jakkolwiek to nazywasz).
  • Brak reakcji na Twoje kliknięcia.
  • Długo kręcący się kursor / klepsydra.
  • Czasem zdarza się tak, że sam kursor działa ale w nic nie możesz kliknąć bo cała reszta się zawiesiła i nie odpowiada.
  • Możesz też zerknąć jak w tej sytuacji zachowuje się dioda od dysku - jeśli cały czas się świeci, to nie jest dobry znak.

Jak i czym możesz w łatwy sposób sprawdzić swój dysk? Np. programem HDDScan - zrób test Verify (tu znajdziesz instrukcję, którą dla Ciebie przygotowałam) lub programem HDTune. Jeśli dysk jest uszkodzony - trzeba go wymienić. Pamiętaj też, że jeśli nie robisz kopii zapasowej ważnych plików to możesz je wszystkie stracić.

Sprawdź również ile masz miejsca na dysku, na partycji z systemem - zbyt mało miejsca również może powodować takie powolne działanie.

2. Uruchom Menedżer zadań i sprawdź, co jest najbardziej obciążone - RAM, CPU czy może dysk. Jeśli jest to dysk, to prawdopodobnie masz zwykły HDD i tak niestety będzie. Zastanów się, czy masz możliwość (i chęć) zainwestowania w swojego laptopa lub komputer. Jeśli tak, to wymień dysk na SSD - gwarantuję Ci, że wszystko przyspieszy i odczujesz zmianę! Ja już sobie nie wyobrażam pracy na komputerze, który nie ma dysku SSD ;-) Tu opisałam jak samodzielne wymienić dysk i dołożyć RAMu do starszego laptopa. Jeśli jednak planujesz niedługo zakup nowego laptopa, to koniecznie właśnie z takim dyskiem. Tu znajdziesz kilka moich uwag na temat tego, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego laptopa.

3. Komputer / laptop może wolno działać również z powodu wysokich temperatur. Po prostu się przegrzewa i często w takim przypadku automatycznie obniżane jest taktowanie procesora (ma to oczywiście wpływ na szybkość działania Twojego sprzętu). Jakie są objawy przegrzewania się oraz czym możesz sprawdzić temperatury pisałam tu (kliknij).

4. Masz w systemie złośliwe oprogramowanie. Wszelkiego typu; wirusy, malware, spyware, adware i inne ware ;-) Jeśli dodatkowo wyskakują Ci dziwne strony. Wyskakują ze wszystkich stron reklamy. Wyszukiwarka w Twojej przeglądarce zmieniła się na jakąś inną - tu znajdziesz podstawowy program, od którego możesz zacząć skanowanie systemu (kliknij). Dodatkowo przeskanuj komputer programami: Malwarebytes Anti-Malware lub/i SUPERAntiSpyware lub/i SpyBot. Pamiętaj aby przed użyciem zaktualizować program a po użyciu możesz odinstalować lub wyłączyć automatyczne uruchamianie się wraz z systemem.

5. Wyłącz niepotrzebne programy z autostartu. Po co ma się wszystko uruchamiać przy starcie systemu? Naprawdę każdy z tych programów jest Ci potrzebny? Przecież jeśli będziesz miała ochotę - klikniesz w ikonkę i uruchomi się w odpowiednim momencie.

Wejdź do menu Start > Uruchom > Wpisz: msconfig (w systemie Windows 8,8.1- wpisz msconfig w wyszukiwarkę systemową; w systemie Windows 10 uruchom Menedżer zadań). W okienku, które się pojawi, wybierz zakładkę "Uruchamianie" i odznacz niepotrzebne programy. Polecam Ci jednak nie odznaczać tych, których nie znasz i nie wiesz do czego służą. (bardziej dokładna instrukcja - w przygotowaniu)

6. Być może masz za dużo zakładek otwartych w przeglądarce i po prostu pamięć i procesor już nie wyrabia? ;-) Jeśli tak, sprawdź czy użycie wtyczki do Chrome/Opera, która się nazywa OneTab przyspieszy Twój komputer - o przydatnych wtyczkach, w tym OneTab, pisałam tu (kliknij).