Gdzie zapisywać linki (zakładki) aby mieć do nich dostęp z każdego miejsca?

Gdzie zapisywać linki (zakładki) aby mieć do nich dostęp z każdego miejsca?


Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze używałam Firefox'a a wtyczka Delicious była pięknie w niego wpasowana i praktycznie nie było różnicy, czy zapisuje się zakładkę lokalną czy online (w del.icio.us) korzystałam z zakładek online (w chmurze). Wydaje mi się, że wtedy nie było jeszcze nawet dysku Google. Była aplikacja, dzięki której można było korzystać z Gmaila jako z dysku. Więc to musiało być bardzo dawno temu ;-) Ale nie o tym chciałam pisać. Chciałam Ci pokazać, w jaki sposób zapisywać zakładki abyś mogła to robić na każdym swoim (i nie swoim) sprzęcie, a one trafiały w jedno miejsce. Do którego też miałabyś dostęp zewsząd.

Oczywiście większość przeglądarek ma funkcję zakładania konta oraz synchronizacji zakładek (i nie tylko) ale jeśli nie używasz na wszystkich urządzeniach jednej i tej samej przeglądarki, to takie rozwiązanie się nie sprawdzi.


Nie pamiętam, co było po tym, jak przestałam korzystać z delicious. Pamiętam, że od dłuższego już czasu zapisuję linki w Pocket. I ma to swoje plusy - np. strony są dostępne na telefonie offline, a to na telefonie czasami nie mam dostępu do internetu (choć zdarza się to rzadko). W każdym razie czasem się ta funkcja przydaje.

Bajzel w Pocket miałam już okropny. Niby są tagi. Tylko co z tego? Wyszukiwanie w tagach obsługuje tylko wersja premium. Jasne, że można płacić abonament. Tylko jeśli będziesz chciała mieć ileś-tam serwisów z usługami w wersji premium, robi się z tego całkiem poważna suma. Więc trzeba wybierać: co jest mi niezbędne do życia a z czego mogę zrezygnować. Z wyszukiwania w tagach w Pocket mogę zrezygnować. Aplikacji będę nadal używać do zapisywania bieżących stron do przeczytania na później, potem będą trafiać automatycznie do Diigo, do zakładek. Jeśli nie będę miała potrzeby ich zapisania - usunę. Aby linki wędrowały automatycznie do Diigo/Delicious (np. po oznaczeniu gwiazdką lub dodaniu odpowiedniego tagu, ewentualnie mogą trafiać wszystkie jak leci) wystarczy stworzyć odpowiednią recepturę w IFTTT i voilà.

Nie mam na myśli stron, które czytam (lub chciałabym czytać regularnie), te trzymam w Feedly. W zakładkach lądują pojedyncze strony z konkretną wiedzą, która być może będzie mi kiedyś jeszcze potrzebna lub będę chciała się tym linkiem z kimś podzielić. Wtedy ważne jest, by szybko tę konkretną stronę odnaleźć.

Też tak chcesz?

Pokażę Ci jak. Zerknij na kilka narzędzi. Ja wybrałam Diigo. Być może Tobie spodoba się coś innego. nie są to oczywiście wszystkie narzędzia. Jest tego od groma. Być może znasz inne? Daj znać w komentarzu - może używasz czegoś, na co ja nie trafiłam a jest rewelacyjne.

No to zaczynamy:Delicious


- Dodawanie zakładek - łatwe dodawanie (wtyczka do przeglądarki / aplikacja na smartphone)
- Dodawanie tagów oraz notatki (opisu) do zapisywanej zakładki (oraz późniejsza edycja)
- Wyszukiwania w tytułach zakładek oraz tagach
- Możliwość udostępniania publicznie zakładek lub zapisywania ich jako prywatne
- Możliwość obserwowania innych użytkowników
- Możliwość wyszukiwania w zakładkach innych osób w Delicious
- Możliwość sprawdzania trendów - popularne tagi

Możesz w łatwy sposób przesyłać zakładki z Pocket do Delicious korzystając z wybranej "receptury" IFTTT: Pocket > Delicious

Jak używać Delicious?


  1. Załóż konto (po wejściu na stronę - prawy górny róg "Sing Up") - kliknij tu
  2. Ściągnij wtyczkę / aplikację (kliknij tu)
Dodawanie zakładki przez wtyczkę Delicious
Po zainstalowaniu wtyczki do przeglądarki pojawi się ona obok paska adresu. Jeśli chcesz zachować daną stronę - po prostu kliknij na wtyczkę dodaj tagi, notatkę (lub nie dodawaj) i kliknij "Save link" (zapisz).

Dodawanie strony do zakładek Delicious
Fajne jest to, że zaraz po zapisaniu zakładki, pokazuje Ci się liczba osób, która też ma tę stronę w swoich zakładkach. Nie fajne jest to, że poniżej czasem pojawiają się reklamy (wersja darmowa).


Delicious - Twoje konto
Tak wyglądają Twoje zakładki - po wejściu na delicious.com. Niestety musisz wpisywać adres ręcznie ponieważ wtyczka nie ma żadnego "magicznego" przycisku, który Cię na tę stronę przekieruje.
wyszukiwanie w delicious
Wyszukiwanie w zakładkach - po wpisaniu zapytania do wyszukiwarki możesz wybrać czy chcesz szukać w swoich zakładkach czy cudzych ;-)


Diigo (mój wybór)


- Dodawanie zakładek - łatwe dodawanie (wtyczka do przeglądarki / aplikacja na smartphone)
- Dodawania tagów oraz notatek (opisu / post-it na www) do zapisywanej zakładki (oraz późniejsza edycja)
- Wyszukiwania w tytułach zakładek, tagach, notatkach, adresach.
- Dodawanie stron do przeczytania na później (read later); Po przeczytaniu oznaczamy jako przeczytane (lub usuwamy jeśli link nie będzie nam już potrzebny)
- Robienie printscreenu całej strony lub wybranego obszaru z możliwością dodania na nim opisu oraz zaznaczenia / strzałek.
- Możliwość dodawania notatek na stronie (typu post-it)
- Możliwość zaznaczenia tekstu na stronie (i łatwe późniejsze kopiowanie go)
- Możliwość udostępniania publicznie zakładek lub zapisywania ich jako prywatne
- Możliwość dodawania znajomych, zakładania grup, obserwowania innych użytkowników
- Możliwość wyszukiwania zakładek innych osób w Diigo
- Możliwość sprawdzania trendów - popularne tagi
- Możliwość tworzenia "Outlinerów" - czyli zborów linków, notatek, cytatów zdjęć z określonego tematu oraz dodawania do nich swoich notatek. Kiedy może to być przydatne? Np. jak piszesz jakąś pracę (np. na studiach) lub zbierasz informację czy to do wpisu na bloga, czy książki. Łatwo możesz później wyeksportować i wkleić do Worda.

Możesz w łatwy sposób przesyłać zakładki z Pocket do Diigo korzystając z wybranej "receptury" IFTTT: Pocket > Diigo

Jak używać Diigo?

  1. Załóż konto (kliknij tu)
  2. Ściągnij wtyczkę / aplikację

Diigo - ustawienia wtyczki
Tu zmienisz ustawienia wtyczki


Diigo - opis menu wtyczki do przeglądarki
Po zainstalowaniu wtyczki (link na stronie diigo.com, obok pasku adresu w przeglądarce pojawi się ikonka "d". Gdy chcesz dodać stronę do zakładek - po prostu w nią kliknij - a w menu wybierz co chcesz zrobić.
Diigo - dodawanie oraz edycja zakładek
Takie samo okienko pojawia się przy zapisie oraz przy edycji zakładki. Wpisujesz tu to, co chcesz (np. tagi), możesz zaznaczyć, ze jest to do przeczytania później, przypisać outliner, dodać do listy, itp.
Diigo - widget na stronie
Jeśli jesteś na stronie,którą już kiedyś dodałaś do zakładek, w prawym górnym rogu pojawi się wysuwany widget oraz kolorowe kropeczki (jeśli zaznaczałaś tekst lub dodawałaś notatki - wtedy również po prawej stronie pojawi się ikonka notesiku - będzie widać na dalszych screenach).

Diigo - dodawanie do zakładki notatek oraz podkreślanie / zakreślanie tekstu
Na zapisanej stronie możesz dodawać notatki w formie karteczek post-it oraz zakreślać wybrane fragmenty tekstu (cztery kolory do wyboru)

Diigo - łatwe kopiowanie zaznaczonego tekstu
Jeśli chcesz skopiować tekst, nie musisz ponownie go zaznaczać. Diigo pozwoli Ci na łatwe kopiowanie go w każdej chwili. Dodatkowo jest też dostępny na stronie zakładek przy tej zakładce. Możesz też robić zrzut ekranu i dodać do zakładki lub zapisać jako osobny element.

Diido - strona z Twoimi zakładkami online
Tak wygląda strona z Twoimi zakładkami online. Aby dostać się na nią, wystarczy kliknąć na wtyczkę - jak na pierwszym screenie.


Diigo - import zakładek z przeglądarki, Delicious, Pocket itp.
Aby zaimportować zakładki ze swojej przeglądarki lub innego miejsca do Diigo, kliknij na swoje konto (prawy, górny róg) i wybierz "Tools". Ja zaimportowałam zakładki z Pocket'a. Da się ;-) trzeba tylko wcześniej je wyeksportować w getpocket.com

Jak wyeksportować zakładki z Pocket?

Eksport zakładek z Pocket 1
Wejdź na stronę getpocket.com i zaloguj się na swoje konto. Kliknij na swój profil i wybierz "Opcje"

Eksport zakładek z Pocket 2
Po załadowaniu się strony z opcjami, zjedź na sam dół. Ostatnia opcja: Eksportowanie - kliknij w nią

Eksport zakładek z Pocket 3
Kliknij "Eksportuj plik HTML". Po zapisaniu pliku na swoim komputerze, przejdziesz do Diigo i będziesz mogła go tam zaimportować. W ten sposób możesz łatwo przenieść je wszystkie.


Pozostałe:


Kifi


Ciekawa aplikacja online, która może się świetnie sprawdzić jeśli pracujemy z innymi osobami nad stroną (głównie tekstem) lub robimy razem research, może być i na temat wakacji (jeśli nie siedzimy bok siebie - z Kifi łatwiej śledzić stronę o której rozmawiamy). Myślę, że może być wiele zastosowań. W każdym razie bardzo mi się podoba, choć to nie do końca to, czego szukałam. Być może kiedyś wykorzystam w innej sytuacji.

- Możliwość zapisywania linków (dodawanie zakładek)
- Możliwość dodawania do zapisanego linku notatek oraz tagów
- Możliwość rozmowy na czacie np. ze współpracownikiem, wysyłania zaznaczonego tekstu na stronie - osoba, z którą rozmawiamy na czacie będzie przenoszona w miejsce zaznaczonego tekstu na stronie. Możemy rozmawiać same ze sobą ;-) wtedy czat można traktować jako notatki do strony.
- Historia rozmów na stronach
- Łatwe wyszukiwanie
- Możliwość importu zakładek m.in. z Delicious, Pocket i innych
- Możliwość sprawdzenia ile osób ma zapisaną odwiedzaną stronę w Kifi
- Integracja m.in. ze #Slack (https://www.kifi.com/integrations/slack)

Thinkery


- Możliwość zapisywanie linków
- Prosta lista zadań to-do
- Notatnik
- Pełna synchronizacja pomiędzy urządzeniami + aplikacje na smartphone

Flamory


Brak synchronizacji, jest to narzędzie offline (program instalujemy na komputerze - Windows)
- zapisywanie aktualnie przeglądanej strony internetowej
- robienie zrzutów ekranu
- dodawanie do do tego notatek tekstowych.

I pewnie jeszcze wiele innych.


Evernote

Wiem, że niektórzy zapisują linki w Evernote. Też tak robię ale tylko jeśli to są ważne linki, np. wykorzystywane później do artykułu lub innego projektu. Nie korzystam i nie będę korzystała z zapisywania zakładek w Evernote - po prostu szkoda mi i miejsca i transferu i nie chcę też bałaganu. Evernote wykorzystuję tylko do notatek. I jeszcze do wrzucania różnych informacji w ciągu dnia (np. zdjęcia z tablicy informacyjnej w szkole, notatki głosowe, notatki tekstowe), które następnie są segregowane i albo zostają albo wyrzucam.

W każdym razie, jeśli Ty chcesz trzymać zakładki w Evernote ale nie wiesz jak je tam wrzucać, to zerknij na poniższe zrzuty ekranu. Dodatkowo musisz zainstalować sobie "Nożyczki sieciove" Evernote (kliknij tu)


Nożyczki sieciowe Evernote - ustawienia
W pierwszej kolejności ustawiamy Notatnik, do którego będą trafiały linki (zakładki). W każdej chwili możesz zapisać w innym. Jako domyślną akcję możesz zaznaczyć "Zakładka" lub ostatnie działanie.

Na wybranej stronie, którą chcesz dodać do zakładek, kliknij wtyczkę (słonika) i po pokazaniu się okienka Evernote opcjonalnie dodaj tagi, zmień tytuł, dodaj notatkę itp. i kliknij zapisz.

Zakładki w Evernote po dodaniu
A tak zakładka będzie wyglądała w Twoim Evernote.


Wybierzesz coś z tego zestawienia czy masz swoje rozwiązanie, przy którym chcesz pozostać?


W tekście pojawiają się linki afiliacyjne.