6 Narzędzi do tworzenia i edycji dokumentów PDF

Jaki program do zrobienia tworzenia edycji pliku plików PDF


Po ostatnim wpisie na temat pisania po plikach PDF dostałam pytania o to, w jaki sposób tworzyć i edytować te pliki. Postaram się pomóc ;-) Poniżej zestawienie kilku bezpłatnych narzędzi, dzięki którym będziesz mogła to zrobić.

Jak zrobić i edytować PDF?

1. Libre Office, Open Office lub płatny Microsoft Office.


Gdy potrzebujesz dokumentu PDF, przygotowujesz zwykły dokument tekstowy w pakiecie Office, który po prostu zapisujesz w formacie PDF (od jakiegoś czasu jest to możliwe również w płatnym pakiecie Microsoft Office). Możesz też użyć w nim bardziej zaawansowanych funkcji - wstawiać pola wyboru, pola do wpisania tekstu itp. (tu znajdziesz instrukcję). Kiedy będzie Ci potrzebny taki format pliku? Zawsze wtedy, gdy będziesz chciała wysłać komuś dokumenty, np. CV, ofertę współpracy, ofertę dla klienta, udostępnić jakieś materiały na swojej stronie internetowej, przygotować swoją pracę magisterską itp. W takich sytuacjach nigdy nie wysyłaj plików w formacie do edycji. Po pierwsze - nie wygląda to profesjonalnie, po drugie - jeśli ktoś korzysta z innej wersji (nawet tego samego) programu, formatowanie może inaczej wyglądać.

W tych pakietach biurowych możesz również edytować pliki PDF. Po prostu otwórz plik PDF i tyle (otworzy się w programie Draw, który jest w pakiecie). W przypadku Open Office potrzebna jest dodatkowa wtyczka PDFImport, Libre Office nie potrzebuje żadnych dodatków (i radzi sobie z tym lepiej).

2. PDFCreator

Wirtualna drukarka, drukuje do pliku PDF wszystko co chcesz.3. PDF-XChangePDF Escape

PDF-XChange to moim zdaniem najlepsza przeglądarka plików PDF, w której dodatkowo możemy na tych plikach robić swoje notatki. Pisałam już o niej we wpisie "Jak pisać po dowolnych plikach PDF". Jeśli potrzebujesz takiego narzędzia dostępnego online, sprawdź PDF Escape.

4. I Love PDF

Narzędzie online dzięki któremu w prosty sposób podzielisz lub połączysz plik PDF, usuniesz zbędne strony lub dodasz nowe, zmienisz kolejność stron, zamienisz obrazek na PDF i PDF na obrazek, dodasz numery stron lub znak wodny. Po prostu sprawdź!

5. CloudConvert

Konwersja z jednego formaty pliku do innego, w tym do PDF. Polecam również w przypadku konieczności zmiany dokumentu na format .mobi (kindle)

6. Scribus i Inkscape

Ten pierwszy to program do składu tekstu. Zaprojektujesz tu gazetkę, ulotkę. W drugim możesz tworzyć grafikę wektorową. Nie są to typowe programy do tworzenia i edycji PDF ale mogą okazać się pomocne przy bardziej zaawansowanych projektach i warto o nich wspomnieć. W InkScape możesz również edytować pojedynczą stronę pliku PDF.