Jak zaplanować cykliczną wysyłkę postu do grupy na facebooku?

Jak planować cykliczne wysyłanie postu do grupy na facebooku?

Na grupach fb się nie znam. Wybacz.


Nie prowadzę żadnej. Uczestniczę w kilku ale to przecież nie to samo. Zazwyczaj piszę o sprawach, na których się znam ale dzisiaj zrobię wyjątek i skorzystam z prawa "nie znam się ale się wypowiem" ;)

Dlaczego zaangażowanie w grupie jest ważne, te które je prowadzą, dobrze wiedzą. Jak je podtrzymać również. Dlatego często publikowane są posty cykliczne. Można byłoby powiedzieć, że to taki temat przewodni danego dnia. Może to być tylko jeden wybrany dzień tygodnia, dwa lub kilka dni. Jeśli ja miałabym grupę wzajemnego wsparcia technicznego dla kobiet, takim dniem mogłaby być np. środa i post, w którym każda z nas mogłaby polecić swoją ulubioną aplikację, z której najczęściej korzysta, itp. Albo dzień, w którym chwalimy się, z jakim dziadem wygrałyśmy i w końcu nam coś działa jak powinno. Albo mógłby to być np. Dzień Kota, bo dlaczego nie? Koty są przecież wszędzie.

Jak zrobić to tak, aby robiło się samo?


Co tydzień dodajesz ten sam post. Ok, być może czasem zmieniasz coś w treści postu. A może nie? A może chciałabyś zaoszczędzić te 2 minuty i wyrzucić z głowy myśl o tym zadaniu? może mogłoby się to robić... samo? Facebook udostępnia możliwość wysyłki postu mailem. Wiedziałaś o tym? Każda grupa ma swój adres mailowy (możesz go ustawić) więc wystarczy tylko zaprogramować cotygodniową wysyłkę maila do grupy i już. Pomyślisz, że to takie proste... ale niestety nie. Jeśli chcesz wysyłać samą treść to oczywiście się to sprawdzi. Niestety gdybyś chciała aby Twój post składał się z treści i zdjęcia to możesz o tym zapomnieć. Od niedawna wysyłka maila z załącznikiem do grupy jest niemożliwa.

Ten sposób jest z 2015r i niestety trochę się pozmieniało w narzędziu DLVR - usunęli możliwość wysyłki postu do kolejki za pomocą e-maila. Ale! Możesz sprawdzić Recurpost, który podobno nawet w darmowym planie ma opcję cyklicznego postu w grupie. Bez kombinowania ;-) Sama z niego jeszcze nie korzystałam więc w 100% nie potwierdzę - został polecony w grupie "Pomoc Techniczna dla Kobiet", ale jeśli potrzebujesz takiej opcji, to myślę, ze warto sprawdzić :-)

Automatyczny post ze zdjęciem raz w tygodniu. Ale jak?


Po co w ogóle o tym piszę? Zaczęło się od samego planowania postów, takiego zwykłego ustawiania na konkretna datę i godzinę. A ja się wyrwałam z tą całą cyklicznością, że po co co tydzień wrzucać jak można raz ustawić wysłanie maila do grupy z IFTTT. Poleciłam taki sposób ale wcześniej go nie przetestowałam  dokładnie, sprawdziłam tylko czy dochodzi e-mail do grupy i publikuje się jako post. Nie zrobiłam jednego - nie sprawdziłam tego z załącznikiem. Nie może być tak, że coś powiem, coś polecę a potem to nie będzie działać. Tak to nie ma. Trzeba się poprawić. Nie ma przecież rzeczy niemożliwych i na wszystko da się znaleźć sposób. Więc musiałam go znaleźć. Być może da się prościej? Jeśli tak, to ja o tym po prostu nie wiem. Nie znalazłam.Potrzebne są dwa narzędzia:

  • Dlvr.it - do wysyłki postu do naszej grupy fb, za każdym razem, kiedy przyjdzie mail z treścią i zdjęciem [Edit: pod koniec stycznia 2016 dlvr.it zmieniło design serwisu oraz zniknęła możliwość przesyłania treści via mail. Być może wróci, kiedyś. Da się nadal ustawić cykliczną wysyłkę za pomocą IFTTT --> Pinterest --> DLVR tyle, że na Pinterest zdjęcie musi być publicznie dostępne (odpada za to konieczność umieszczania zdjęcia na swoim serwerze). Można też ustawić aby dlvr w momencie pobrania zdjęcia z Pinterest i wysyłki na dany kanał social-media zmienił wybrane słowo (z opisu zdjęcia w Pinterest) na inny ciąg znaków - czyli nasz opis do zdjęcia]
  • IFTTT - do ustawienia automatycznej, cyklicznej wysyłki maila do w/w Dlvr.it
  • I jeszcze jedna rzecz - potrzebne jest nam zdjęcie na naszym serwerze (najlepiej) lub ewentualnie na jakimś Dropbox, OneDrive czy innym dysku Google lub serwisie hostingowym. [Edit: jeśli podajecie link do zdjęcia np. w GoogleDrive czy Dropbox itp., to należy ustawić widoczność tego zdjęcia dla wszystkich, którzy mają do niego link, inaczej IFTTT nie będzie miało do niego dostępu - dzięki za uwagę Grażyna - BiznesMam.com]

Jak to połączyć?


1. DLVR.IT

Ustawienia Route w Dlvr - dodawanie postu za pomocą maila facebook

Zaloguj się w serwisie dlvr.it i podłącz swoją grupę fb. Następnie utwórz Route: Mail --> Facebook --> Twoja Grupa. Po dodaniu edytuj ustawienia E-Mail i dodaj w zakładce "Advenced" adres Gmail, z którego będziesz wysyłać pocztę (taki, który za chwilę podłączysz do IFTTT). Tam też będziesz miała podany adres e-mail, na który masz wysyłać wiadomości.

2. IFTTTUstawienia IFTTT cyklicznie wysyłany e-mail raz w tygodniu

Zaloguj się w serwisie ifttt.com i utwórz recepturę. ifthisthenthat --> if DATE then GMAIL. Ustaw datę i godzinę wysyłki, następnie wypełnij pola maila. W ostatnim polu podaj link do obrazka.

Na co musisz zwrócić uwagę przy ustawianiu wysyłki?


  • To co wpiszesz w temacie wcale nie wyświetli się na początku, tylko na końcu postu.
  • Treść musisz rozpocząć tagiem #start<br> i zakończyć tagiem <br>#stop. Jeśli chcesz wstawić dodatkowy enter (rozpocząć od nowej linii) to także musisz użyć znacznika <br>. Jeśli będziesz wysyłała spontanicznego posta ze skrzynki mailowej (Gmail) to wystarczy, że wstawisz entery, nie musisz wpisywać tych wszystkich <br>.

Ustawienia IFTTT - cykliczne posty do grupy fb planowanie


  • Możesz mailem wysyłać każdy inny post. Są też dodatki do skrzynki Gmail, które pozwolą Ci zaplanować wysyłkę maila w innym terminie. Jeśli używasz programu pocztowego, to jest możliwe, że też możesz w nim zaplanować wysyłkę e-maila.
  • Jeśli masz w grupie kilka dni z takimi cyklicznymi postami - musisz dla każdego ustawić osobną regułę w IFTTT (dlatego polecam w opisie zanotować sobie czego ona dotyczy)
  • W Dlvr.it oprócz tego możesz też normalnie planować posty do grupy (i innych kanałów Social Media). Możesz wybrać godzinę, możesz ustawić harmonogram i wrzucać posty do kolejki aby publikowały się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. I dużo innych fajnych funkcji! Aha, i to wszystko za darmo. Oczywiście wersja darmowa ma swoje ograniczenia ale wydaje mi się, że jest ich i tak mniej niż np. w HootSuite czy PostCorn, które też sprawdzałam.
W HootSuite i PostCorn możesz też planować posty i utworzyć harmonogram, dodawać posty do kolejki. Niestety nie ma możliwości aby to robiło się samo. Przynajmniej ja nie znalazłam. Albo może już mi się nie chciało szukać - wiec jeśli znajdziesz - podziel się z innymi. Jeśli znasz jakiś prostszy sposób, to też bardzo Cię proszę o komentarz (chodzi o darmową możliwość wysyłki cyklicznej postu do grupy fb)

Ps. Jest kilkuminutowe opóźnienie w publikacji. A tak wygląda post zaplanowany w IFTTT via dlvr, już na facebooku, w grupie:

Zaplanowany cykliczny post w grupie fb

A może potrzebujesz grupy wzajemnego wsparcia technicznego dla kobiet? ;-)


I tak musiałam utworzyć grupę do testu, możesz do niej dołączyć. Być może komuś pomożesz albo ktoś pomoże Tobie? Link do grupy jest tu: Grupa wzajemnego wsparcia technicznego dla Kobiet


Jak zmienić jakość filmu w youtube na HD