10 kroków do sprytnego korzystania z Facebooka

Jak używać Facebooka sprytnieFacebook jest serwisem, który większości z nas towarzyszy codziennie. Nie tylko do rozrywki i kontaktu ze znajomymi ale również do pracy. Nie będę rozpisywać się na temat sposobów na skuteczną reklamę i promocję na Facebooku, chciałabym się skupić na czymś, co przyda się nam wszystkim aby korzystać z tego serwisu świadomie.

W którym miejscu jesteś najczęściej?


Założę się, że jest to News Feed czyli Aktualności. W tym miejscu wyświetlają Ci się najpopularniejsze wpisy od znajomych oraz stron, które polubiłaś (ewentualnie najnowsze - jeśli mieniłaś to w ustawieniach) oraz posty sponsorowane. Tu nie Ty decydujesz o tym, co chcesz widzieć ale algorytm Facebooka. Im częściej coś "lajkujesz" lub dodajesz komentarze, tym więcej treści od danej strony/osoby będziesz otrzymywała. Nowo polubione strony będą Ci się wyświetlały częściej niż stare. Ale dalej nie masz kontroli nad tym, co Ci Facebook pokazuje. Pasuje Ci to? Jeśli nie, to czytaj dalej.


Czytaj tylko to, co faktycznie Cię interesuje.

Zamiast czytać to, co proponuje Facebook, porzuć Newsfeed'a (Aktualności) na rzecz list i czytaj to, co chcesz. Ustawiaj powiadomienia tak, by Ci nie przeszkadzały. Udostępniaj swoje treści tylko tym, którym chcesz.

Poniżej streszczenie kilku punków, które pomogą Ci zapanować nad treściami na Facebooku. Dalej są one rozwinięte.

  1. Twórz listy zainteresowań i grupuj strony (fanpage)
  2. Twórz listy (grupy) znajomych - czytaj, publikuj lub ogranicz widoczność postu tylko dla wybranej grupy
  3. Możesz mieć znajomego ale wcale nie musisz czytać tego, co udostępnia
  4. Możesz mieć znajomego, który widzi tylko Twoje posty publiczne (ograniczenia dostępu)
  5. Możesz włączyć powiadomienia dla dowolnego postu na stronie, tablicy znajomego lub nieznajomego (posty publiczne), który Cię zainteresuje
  6. Możesz wyłączyć powiadomienia dla dowolnego postu - przydatne jeśli coś skomentowałaś a oprócz Ciebie komentuje to kilkaset osób ;-)
  7. Możesz komentować/lubić dowolny post jako profil lub strona (jeśli ją masz) w każdej chwili, w dowolnym poście na stronie, tablicy znajomego lub nieznajomego (posty publiczne)
  8. Możesz swoje ulubione grupy (listy) znajomych, listy zainteresowań, grupy do których należysz oraz strony, którymi zarządzasz (fanpage) dodać do głównego menu po lewej aby mieć je zawsze pod ręką
  9. Możesz wybrać osoby, które widza Cię na czacie. dla pozostałych będziesz niewidoczna
  10. Wybierz jakie powiadomienia (i w jaki sposób) chcesz otrzymywać od facebooka1. Twórz listy zainteresowań i grupuj strony (fanpage)


Po co tworzyć listę? Odpowiedź jest prosta - aby nie przegapić interesujących Cię wpisów. Również po to, by wybrać sobie to, co faktycznie chcesz czytać. Niech sobie Facebook ma te swoje inteligentne algorytmy ale nie daj sobie wmówić, że on wie lepiej co Ciebie interesuje.

Wcale nie musisz dawać "lajka" stronie, którą chcesz obserwować. Wystarczy dodać ją do listy zainteresowań. Na taką listę możesz dodać również profile osobiste wszystkich osób, nie tylko znajomych (oczywiście w przypadku nieznajomych wyświetlać Ci się będą tylko ich posty publiczne).

Aby stworzyć listę zainteresowań wejdź na stronę https://www.facebook.com/bookmarks/interests (lub znajdź ZAINTERESOWANIA po lewej stronie w głównym menu na stronie głównej Facebooka) i kliknij "+ Utwórz listę". Następnie zaznacz strony / osoby, które chcesz do niej dodać i kliknij "Dalej". W kolejnym kroku wpisz nazwę listy i wybierz, czy ma to być lista publiczna, widoczna dla znajomych, czy prywatna (widoczna tylko da Ciebie). Na koniec kliknij "Gotowej". I już masz listę. Znajdziesz ją po lewej stronie - możesz też dodać ją do Ulubionych aby mieć ją zawsze pod ręką (kliknij w koło zębate po najechaniu na listę).


Tworzenie listy zainteresowań na Facebooku

Tworzenie listy zainteresowań na Facebooku

Tworzenie listy zainteresowań na FacebookuLista zainteresowań na Facebooku

W każdej chwili, będąc na stronie listy zainteresowań, w okienku po prawej stronie, możesz dodawać do listy nowe strony. Możesz dodać wszystkie, nie tylko te, którym dałaś "Lubię to":

Dodawanie strony do listy zainteresowań


2. Twórz listy (grupy) znajomych - czytaj, publikuj lub ogranicz widoczność postu tylko dla wybranej listy


Wejdź na stronę swojego profilu i kliknij zakładkę znajomi. Dla każdego znajomego możesz wybrać odpowiednią listę lub stworzyć nową. Przykładowo, jeśli dodajesz do znajomych osoby, które znasz tylko z sieci (np. z grup facebook'owych) możesz sobie zrobić listę "Znajomi z internetu" albo "Znajomi online". 

Dodawanie znajomych do list (Facebook)

Dodawanie znajomych do list (Facebook)Dzięki temu tworząc wpis na swoim profilu w prosty sposób możesz zaznaczyć aby pokazywał się np.: tylko bliskim znajomym, tylko rodzinie, bliskim znajomym + rodzinie, znajomym poza dalszymi znajomymi, znajomym poza znajomymi online. Możesz tworzyć kombinacje jakie chcesz. Za każdym razem możesz wybrać kto ma widzieć post a kto nie.

Dodawanie znajomych do list (Facebook)

Ustawienia prywatności publikowanego postu na FacebookuDomyślne ustawienia widoczności postów możesz zmienić wchodząc w "Ustawienia" --> "Prywatność". Tam możesz też zmienić widoczność starych postów (czyli tych, które już udostępniałeś) z publicznych na dostępne tylko dla znajomych.


Ustawienia konta na Facebooku

Ustawienia konta na Facebooku - Prywatność


3. Możesz mieć znajomego ale wcale nie musisz czytać tego, co udostępnia

Możesz to zmienić tak, jak napisałam w punkcie 2 (Wejdź na stronę swojego profilu i kliknij zakładkę znajomi. Dla każdego znajomego możesz wybrać "Otrzymywanie powiadomień włączone / wyłączone") lub wejść na profil znajomego i wybrać: "Obserwujesz" --> "Przestań obserwować użytkownika". W tym miejscu możesz też zaznaczyć aby posty tego znajomego wyświetlały się w pierwszej kolejności, w aktualnościach, na stronie głównej. Jeśli go bardzo lubisz i nie spamuje, to możesz ;-)

Usuwanie znajomego z obserwowanych - Facebook


4. Możesz mieć znajomego, który widzi tylko Twoje posty publiczne (ograniczenia dostępu)


Wystarczy, że dodasz znajomego do listy "Ograniczenia dostępu" i nie zobaczy on więcej Twoich postów, oprócz postów publicznych. Możesz też kogoś całkowicie zablokować i taka osoba nie zobaczy już nic od Ciebie ani nie będzie mogła wyszukać Cię w wyszukiwarce na facebooku (możesz to zrobić wybierając "Ustawienia" --> "Blokowanie" i tam wpisz imię i nazwisko delikwenta, którego nie życzysz sobie na swoim profilu).

Znajomi na Facebooku - ograniczenia dostępu

Znajomi na Facebooku - ograniczenia dostępuBlokowanie osoby na Facebooku


5. Możesz włączyć powiadomienia dla dowolnego postu na stronie, tablicy znajomego lub nieznajomego (posty publiczne), który Cię zainteresuje.

Co jakiś czas, najczęściej w grupach, pod jakimś pytaniem widzę np. takie komentarze: "Nie wiem ale piszę żeby obserwować" "albo "Nie wiem ale też chcę się dowiedzieć". Wcale nie musisz pisać komentarza. Możesz po prostu zaznaczyć w opcjach postu, że chcesz dostawać informację (powiadomienie) za każdym razem, gdy ktoś go skomentuje. Proste? Chyba tak. Co więcej, możesz to zrobić zarówno w grupach, na fanpage'ach, na profilach znajomych jak i nieznajomych (posty publiczne, jakżeby inaczej).

Włączenie powiadomień dla dowolnego postu


6. Możesz wyłączyć powiadomienia dla dowolnego postu - przydatne jeśli coś skomentowałaś a oprócz Ciebie komentuje to kilkaset osób ;-)

Zdarza się czasem, że skomentujesz jakiś post a potem się okazuje, że jeszcze pińcet osób też chce go skomentować. Non stop otrzymujesz powiadomienia. A po co? A można to wyłączyć i mieć spokój. Analogicznie jak w punkcie piątym.

Wyłączenie powiadomień dla dowolnego postu

7. Możesz komentować/lubić dowolny post jako profil lub strona (jeśli ją masz) w każdej chwili, w dowolnym poście na stronie, tablicy znajomego lub nieznajomego (posty publiczne)


Możesz za każdym razem wybrać, czy chcesz lubić / komentować post jako Ty czy jako strona, o tu:

Komentuj / Polub jako Ty lub jako Strona


8. Możesz swoje ulubione treści dodać do.... Ulubionych

Grupy (listy) znajomych, listy zainteresowań, grupy do których należysz oraz strony, którymi zarządzasz (fanpage) możesz mieć zawsze pod ręką. Jeśli dodasz je do Ulubionych  i wejdziesz na główną stronę - zawsze będą po lewej stronie. Na ostatnim zdjęciu jest pokazane miejsce, w którym możesz zmienić ustawienia tego, co wyświetla się w aktualnościach (posty najnowsze / posty najciekawsze - czyli te, które mają najwięcej polubień i komentarzy)


Dodawanie stron, list do ulubionych - Facebook Zmiana kolejności w menu Ulubione - Facebook Ustawienia Aktualności - Facebook


9. Możesz wybrać osoby, które widza Cię na czacie. dla pozostałych będziesz niewidoczna.

Nie dla wszystkich musisz być dostępna. Możesz włączyć czat tylko dla rodziny lub najbliższych albo tylko wybranych osób (list znajomych). Możesz też wyłączyć go całkowicie.

Chat na Facebooku - ustawienia widoczności (prywatności)


Wyłączenie chatu na Facebooku dla wybranych osóbCałkowite wyłączenie chatu na Facebooku


10. Wybierz jakie powiadomienia (i w jaki sposób) chcesz otrzymywać od facebooka.

Wejdź w "Ustawienia" --> "Powiadomienia". Tam możesz zmienić ustawienia otrzymywania powiadomień na Facebooku czy e-mailu. Tam też możesz wyłączyć otrzymywanie powiadomień na Twojej osi czasu o wspomnieniach z tego samego dnia w poprzednich latach.

A jak Ty używasz Facebooka na co dzień?


Może Cię zainteresować również: