Jak korzystać z Google Hangouts w YouTube Live?

hongouts na youtube live - jak zrobić webinar


Jednym z najczęściej używanych narzędzi do transmisji online (np. webinarów) było do tej pory Google Hangouts. Od 12 września 2016r Google przeniosło tę usługę do serwisu YouTube - YouTube Live. Nadal można z niego korzystać, jedyne, co się zmieniło, to miejsce, w którym konfiguruje się wydarzenie online.


1. Utwórz (zaplanuj) wydarzenie YouTube Live


Jak to zrobić?
  • Wejdź na swój kanał YouTube
  • Kliknij "Menedżer filmów"
  • W menu po lewej stronie wybierz: "Transmisja Live" > "Wydarzenia"
  • Po prawej stronie kliknij "Nowe wydarzenie na żywo"
  • Wprowadź dane dotyczące swojej transmisji (po lewej stronie, w opcji "Typ" zaznacz: "Szybkie (korzystanie z Hangoutów na żywo w Google)" *
  • Kliknij "Utwórz wydarzenie"
  • Aby rozpocząć transmisję - kliknij "Rozpocznij Hangout na żywo"


Zobacz na krótkim nagraniu:2. Jak osadzić wideo na swojej stronie?

Gdy klikniesz w "Rozpocznij Hangout na żywo" i otworzy się nowe okno, w prawym dolnym rogu będziesz miała dwa linki - pierwszy to adres, pod którym Twoja transmisja będzie dostępna w serwisie YouTube; drugi - kod do wklejenia na Twoją stronę aby tę transmisję na niej zamieścić (embedować).

jak umieścić webinar na swojej stronie


Wystarczy, że wkleisz ten link do kodu HTML Twojej strony, stworzonej na potrzeby wydarzenia online, i to właśnie na niej będzie można oglądać Twoją transmisję.

3. Przydałby się też czat na Twojej stronie.

Jeśli nie chcesz zamieszczać transmisji na swojej stronie, w serwisie YouTube w czasie wydarzenia online będzie dostępny czat dla oglądających. To jest domyślne ustawienie, możesz w każdej chwili go wyłączyć.

Ale czy wiesz, że czat z YouTube możesz również umieścić na swojej stronie? Na tej samej, na której zamieściłaś swoje wideo. Nie musi to być czat z YouTube, może być inny, ale jeśli część osób ogląda Twoje wydarzenie na Twojej stronie, a część bezpośrednio w YouTube, to jeden czat dla tych dwóch miejsc jest chyba rozsądnym rozwiązaniem ;-)

Jeśli jednak planujesz transmisję tylko na swojej stronie, to do "obsługi" czatu polecam Ci tlk.io - jest ładny, a oglądający, aby uczestniczyć w dyskusji, będą mogli się do niego zalogować kontem Facebooka / Twittera. Poza tym, po zakończonej transmisji dyskusja nie zniknie ze strony ;-)

Jak osadzić czat usługi YouTube Live na Twojej stronie?

W drugim kroku pokazałam Ci dwa linki. Pierwszy wygląda tak:
http://youtu.be/uT1I3Ui50M8
Potrzebujesz z tego linku skopiować ciąg znaków, który znajduje się za http://youtu.be/ (podświetlony wyżej na różowo) i wklejenie go w zaznaczone miejsce w kodzie. Dodatkowo zmień ADRES_TWOJEJ_STRONY.PL na nazwę Twojej domeny i umieścić na swojej stronie tak, jak robiłaś to z kodem HTML do zamieszczenia na niej wideo:


<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="400" src="https://www.youtube.com/live_chat?v=uT1I3Ui50M8&amp;embed_domain=ADRES_TWOJEJ_STRONY.PL" width="500"></iframe>


I już. Czat powinien być dostępny również na Twojej stronie w czasie transmisji ;-)

webinar i czat na swojej stronie


Po zakończeniu transmisji czat zostaje wyłączony i wygląda to tak:

webinar i czat na swojej stronie hangouts youtube live


Wolisz inny czat zamieścić na swojej stronie?

Możesz skorzystać również z takich:

3. Nie wyświetla się wideo na stronie


Podobno nie zawsze zamieszczone na stronie wideo (live) chce się poprawnie wyświetlać. Podobno jest to związane z brakiem uruchomienia i połączenia ze swoją stroną i kanałem YT innej usługo Google - AdSense. Piszę "podobno", bo u mnie działa. Stety albo niestety ;-) W każdym razie, może się zdarzyć, że zobaczysz coś takiego z informacją: "Obejrzyj ten film w YouTube. Jego właściciel wyłączył możliwość odtwarzania go na innych stronach."

Obejrzyj ten film w YouTube. Jego właściciel wyłączył możliwość odtwarzania go na innych stronach.


Co wtedy zrobić? Bardzo ładnie opisał to na swoim blogu WebinarJam: musisz założyć konto w usłudze AdSense oraz wprowadzić kilka zmian w swoim kanale YouTube. I powinno hulać. Jeśli chodzi o zmiany w konfiguracji kanału YT, w artykule jest zamieszczony screen, który pokazuje, co trzeba włączyć. A jeśli chcesz zobaczyć, jakie kroki są przed Tobą przy zakładaniu konta w AdSesne - pobierz notatkę - zestaw screenów.

4. Jak inaczej prowadzić transmisję na YouTube Live?


Oprócz możliwości prowadzenia transmisji na YouTube Live przez Google Hangouts, możesz tez to zrobić za pomocą m.in. narzędzia XSplit. Tu zamieszczam krótką, podstawową instrukcję na temat tego, jak połaczyć XSplite z YouTube oraz jak włączyć transmisję. Nie sprawdzałam dodatkowych opcji (a wygląda na to, że są całkiem ciekawe), ponieważ nie było dużego zainteresowania tym programem ;-) Być może kiedyś temat zgłębię.