Co to jest podkast i jak go słuchać?

Jak słuchać podcastu - instrukcja poradnik

Co to jest podcast? Podcast jest jak audycja radiowa.


Tyle, że audycji radiowej możemy słuchać w momencie, kiedy jest emitowana na antenie. Podcastu możemy słuchać kiedy mamy na to czas i/lub ochotę. Jeśli subskrybujemy dany kanał, dostajemy powiadomienie o każdym nowym odcinku. Niektóre stacje radiowe również udostępniają swoje audycje w formie podcastów.

Rok 2015 został okrzyknięty rokiem video, super byłoby, gdyby kolejny rok stał się rokiem podcastów. Od około roku pojawia się ich w Polsce coraz więcej. Mam wrażenie, że od czasu, kiedy Michał Szafrański mówił o swoim podkaście „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” na BlogForumGdańsk 2014. Cieszę się, że coraz więcej treści można słuchać i wybierać to, co nas interesuje. Swoją drogą, nawet jeśli nie interesuje Cię temat oszczędzania (serio?), to warto słuchać audycji Michała!

Na oglądanie video i na czytanie trzeba mieć więcej czasu i ciężko robić to podczas wykonywania innych rzeczy. Słuchać możemy w drodze do pracy, w drodze do domu, na zakupach, podczas spacerów, sprzątania, gotowania, prasowania - i w pewnym sensie w ten sposób wydłużamy dobę o kolejne godziny.


Dlaczego warto słuchać?


Audio ma tę przewagę nad słowem pisanym czy wizją, że nie zabiera nam czasu a dodatkowo może umilić nudne "obowiązki" czy inne czynności. Możemy robić dwie rzeczy na raz. Słuchanie mnie mobilizuje - jeśli słucham audiobooka tylko przy prasowaniu, to automatycznie staram się wykonywać tę czynność często i nie narasta sterta wypranych ubrań. Za szybko wyprasowałam? To może jeszcze coś zrobię - aby słuchać dalej. Na mnie to działa. I pomaga. Oczywiście zamiast podcastów można słuchać też audiobooków czy muzyki (stosuję zamiennie).

Być może przyjemniej jest oglądać video. Nie wszystko da się przekazać tylko słowami ale sporo można. Np. wywiady - super byłoby, gdyby autorzy (np. na youtube) udostępniali je w alternatywnej formie, właśnie podcastu. Grono odbiorców mogłoby się powiększyć.

Są narzędzia, które zamienią nam video na plik mp3, który później możemy odtworzyć na telefonie czy odtwarzaczu mp3 ale jest to dodatkowa czynność, którą musimy zrobić. Gdyby nagranie było dostępne w aplikacji do podcastów byłoby to zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze.


Jest akcja! ;-)

Jeśli lubisz słuchać podcastów lub dopiero zaczynasz słuchać (albo chcesz zacząć ale nie wiesz jak) i potrzebujesz wskazówek, dołącz do wyzwania "W ruchu słucham podcastów", które będzie trwało w dniach 1-7 sierpnia 2016.

Celem wyzwania jest codzienne słuchanie dowolnego podcastu podczas spaceru lub biegu oraz późniejsze podzielenie się zdjęciem w mediach społecznościowych dodając hashtag ‪#‎słuchampodcastów.

Co zyskasz?

Motywację do codziennej aktywności fizycznej (jeśli Ci jej brakuje). Poznasz też nowe podcasty - w grupie dowiesz się, co ciekawego słuchali inni.

Aby dołączyć do wyzwania wejdź do grupy na Facebooku "W ruchu słucham podcastów" Oprócz dyskusji z innymi poznasz też "techniczne" szczegóły na temat tego jak wygodnie słuchać i gdzie szukać nowych, ciekawych audycji.

Wydarzenie zostało stworzone przez kilku podcasterów (Ariadna Wiczling, Łukasz Jachowicz, Marta Baczewska-Golik, Michał Jaworski, Borys Kozielski, Monika Sacewicz i Marek Jankowski) i promuje ideę słuchania podcastów (nie konkretne podcasty).

Dołącz do wyzwania i podziel się tą informacją ze znajomymi!Jak słuchać podcastów?


Na urządzeniach Apple oczywiście w aplikacji iTunes/Podcasts. W systemie Windows można również słuchać i subskrybować w aplikacji iTunes. Ja najczęściej słucham na telefonie (Android):

[prosta aplikacja]
[więcej funkcji]
[używałam na początku]

Jeśli nie masz smartphona a chcesz słuchać na zwykłym telefonie lub odtwarzaczu MP3, to możesz pobrać bezpośrednio ze strony autora plik mp3 lub zainstalować iTunes i tam dodać subskrybcje (czyli zapisać ulubione podcasty/audycje). W iTunes możesz też ustawić aby nowe odcinki podcastów automatycznie były pobierane i zapisywane na komputerze w wybranym miejscu. Później te pliki mp3 przerzucasz na telefon/odtwarzacz i słuchasz. Możesz słuchać też bezpośrednio z komputera jeśli tak wolisz.

Gdzie szukać podcastów?


Podcasty można wyszukać w aplikacji iTunes, w aplikacji, którą mamy zainstalowaną w smartphonie (np. jedna z powyższych) lub w katalogach podcastów, np. podkasty.infopolskiepodcasty.pl.

Czego aktualnie słucham i polecam?
Podcast Po Nitce Ariadny - Ariadna Wiczling"Po nitce Ariadny" - Jeśli potrzebujesz motywacji lub wiedzy na temat biznesu on-line, chciałabyś się dowiedzieć jak stworzyć kurs online albo posłuchać inspirujących wywiadów z kobietami, które odnoszą sukces w internecie - to ten podcast musisz mieć koniecznie na swojej liście subskrybcji.
WWWlasnie podcast - DailyWeb

"WWWłaśnie Podcast" - "Grupa technologicznych maniaków i geeków zarazem dyskutująca z mniejszym lub większym dystansem". Posłuchasz o wszystkim tym, co się aktualnie dzieje w sieci, o technologiach, o designie.
Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - Michał Szafrański

"Więcej niż oszczędzanie pieniędzy" - Podcast autora książki "Finansowy Ninja". Audycja nie tylko o oszczędzaniu pieniędzy. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Motywacje, inspiracje, metody na dobrą organizację pracy, wywiady z ciekawymi ludźmi. Poza tym Michała bardzo przyjemnie się słucha.
Podcast Menadżer Plus - Mariusz Chrapko

"Menadżer Plus" - Podcast o zwinnym zarządzaniu sobą i zespołem. O samodyscyplinie, narzędziach, o przywództwie.
Podcast Mała Wielka Firma - Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk

"Mała Wielka Firma" - Podcast, który jest kopalnią wiedzy na temat zakładania oraz prowadzenia firmy. Jeśli zastanawiasz się nad własnym biznesem lub już go masz a nie znasz jeszcze tego podcastu, to nie ma innej opcji - musisz nadrobić zaległości ;-) Podcast dostępny również pod tym adresem: "Mała Wielka Firma"

Jeśli potrzebujesz dokładnej instrukcji wybranego programu do podcastów - daj znać.

A Ty czego słuchasz i jaki podcast jest warty polecenia?