Jak w łatwy sposób usunąć wyskakujące reklamy i inne złośliwe oprogramowanie?Korzystając z internetu, ściągając i instalując programy, przeglądając strony www, po jakimś czasie orientujesz się, że coś tu nie gra. Ktoś zmienił Ci stronę startową przeglądarki i za cholerę nie możesz jej przywrócić do tej, która była. Na każdej stronie jest pełno reklam (ok, jeśli nie używasz AdBlocka, może nawet tego nie zauważysz). Okna przeglądarki same się otwierają - a w nich co? Reklamy. Pojawił się jakiś nowy program i od kilku dni krzyczy do Ciebie, że masz pełno wirusów ale nie da rady tego usunąć, dopóki nie zakupisz pełnej wersji programu. A inny - niby usunie wszystko za darmo ale wcale nie jest lepiej. Nie pamiętasz abyś go instalowała. Wcześniej go nie było.


A najgorsze jest to, że komputer wolno działa, z opóźnieniem reaguje na twoje polecenia, tracisz czas i nerwy.

Znasz to?


Większość problemów rozwiąże za Ciebie mały, szybki i prosty program: AdwCleaner. Możesz ściągnąć go z tej strony: toolslib.net Zanim zaczniesz przywracać swój system do życia, zapisz swoją aktualną pracę ponieważ komputer będzie trzeba uruchomić ponownie.
1. Uruchamiasz Ściągnięty plik

2. Klikasz "Scan" - program rozpocznie skanowanie Twojego systemu

3. Po przeskanowaniu możesz przeglądnąć zakładki ze znalezionymi wpisami rejestru, plikami, skrótami, dodatkami do przeglądarek, usługami... czyli wszystko to, co zostało namierzone. Ale nie musisz. Klikasz "Cleaning" i znowu trzeba chwilkę poczekać aby wszystkie śmieci zostały wyrzucone

4. Teraz informacja o tym, że wszystkie programy zostaną zamknięte więc zapisz swoją pracę i przygotuj się na ponowne uruchomienie systemu. Jeśli jesteś w trakcie pisania, rysowania i tego nie zrobisz - stracisz swój czas a pracę będzie trzeba wykonać jeszcze raz ;-) Jeśli jesteś gotowa - klikaj [OK]

5. Kolejne okienko, które potwierdzasz [OK], tym razem informacyjne. Jeśli użyłaś AdwCleaner, to prawdopodobnie zainstalowały Ci się niechciane programy lub adware (dodatki, reklamy). Często sama instalujesz to nieświadomie podczas instalacji innego, chcianego, programu. Jeśli coś instalujesz - czytaj, sprawdzaj, czy przypadkiem gdzieś nie jest zaznaczone małe okienko, że dodatkowo zainstalujesz sobie jeszcze jakiś dodatek, toolbar, lub zmienisz domyślną wyszukiwarkę na coś innego. Jeśli widzisz coś takiego - po prostu odznacz okienko. Programy ściągaj z oficjalnej strony autora.

6. Kolejne [OK] i już prawie jesteśmy w domu, teraz tylko musisz poczekać aż komputer uruchomi się ponownie - powinno być lepiej!


Nie zawsze jednak AdwCleaner usunie cały syf. Czasem dobrze posłużyć się jeszcze innymi narzędziami. Jeśli używasz przeglądarki Chrome, możesz ją oczyścić za pomocą specjalnego narzędzia przygotowanego przez Google -  Chrome Cleanup Tool (to narzędzie usuwa zainstalowane w przeglądarce wtyczki więc zapisz sobie nazwy tych, których używasz na co dzień, aby łatwo je z powrotem znaleźć i zainstalować). Zdarza się też, że skróty (na pulpicie / na pasku zadań) mają dopisane wartości, które po kliknięciu otwierają przeglądarkę z określoną w linku stroną docelową. Wystarczy, że usuniesz taki skrót i zrobisz go ponownie (możesz też go edytować).

Jeśli jest lepiej, ale jeszcze nie idealnie, możesz poprawić to programem combofix (nie działa w Windows 8.1 i 10; zamiast niego, możesz użyć Mmalwarebytes Anti-Malware) i TempCleaner.

Polecam też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego komputera np. programem ESET NOD32.

W przypadku combofixa zdarzały się sytuacje, że się coś nie udało i system nie chciał się po nim uruchomić ale to już legendy (raczej). W każdym razie to opcja dla odważnych. Robisz to na własną odpowiedzialność.

I koniecznie daj znać, czy jest poprawa!