Co zrobić gdy laptop wolno działa?

Co zrobić gdy komputer laptop wolno działa, zawiesza się, muli?

Czy zdajesz sobie sprawę, ile czasu tracisz przez to, że Twój laptop wolno działa?


Za każdym kliknięciem musisz czekać kilkanaście (w skrajnych przypadkach kilkadziesiąt) sekund na jego reakcję. Nie mówię już o takich sytuacjach, kiedy włączasz komputer / laptop, idziesz zrobić sobie kawę lub herbatę, wracasz - a tam dopiero pojawiają się pierwsze ikonki na pulpicie. I wiesz co? Czasami, gdy sprzęt trafia do nas z innym problemem i dodatkowo zwracam na to uwagę, mówię klientowi, że system na tym komputerze to już prawie nie żyje i wypadałoby coś z tym zrobić. Nawet samemu można, serio, jak się chce. Ale w wielu przypadkach to nikomu nie przeszkadza. Przecież jest czas na zrobienie herbaty. Co z tego, że po uruchomieniu się już systemu wcale nie jest lepiej - przyjmuję do wiadomości, że niektórzy po prostu mają dużo czasu i nigdzie im się nie spieszy.

Mnie by szlag jasny trafił.


Jeśli Ty też szanujesz swój czas i nie chcesz aby to komputer Tobą rządził i decydował ile czasu będzie mu się chciało reagować na Twoje polecenia - zrób coś z tym. Wolne działanie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Postaram Ci się większość, najbardziej prawdopodobnych, streścić w pięciu punktach. To co, zaczynamy?
Czytaj dalej

Jak czytać internet... wygodnie?

Jak czytać internet wygodnie? Feedly, wtyczki Chrome i Opera, wysyłanie na Kindle


Jeśli masz tak samo jak ja, masę otwartych zakładek w przeglądarce z ciekawymi artykułami, które czekają na "później". Kilka, kilkanaście (kilkadziesiąt? ;-)) stron i blogów, które śledzisz i czytasz. Wkurzają Cię wszędobylskie banery z reklamami, które przeszkadzają w skupieniu się nad tekstem. Zdradzę Cię kilka wtyczek do przeglądarki i narzędzi, które pomogą uporządkować treści.

Agregatory treści


Za pomocą agregatorów treści możesz sobie stworzyć sama "gazetę" dokładnie z takimi artykułami, które Cię interesują. Spersonalizowany przegląd prasy np. do porannej kawy lub wieczornej herbaty ;-) Polecam Ci również porządki na Facebooku, o których pisałam wcześniej.

W czasach, kiedy jeszcze nie było smartfonów a internet czytałam głównie tylko na jednym komputerze, RSSy ulubionych stron dodawałam do programu RSSOwl. Później przerzuciłam się na czytnik RSS Google aby mieć dostęp do ulubionych treści z dowolnego miejsca i urządzenia. Kiedy Google zamknęło swój projekt, szukałam czegoś innego, co spełni moje oczekiwania a dodatkowo będzie działało "w chmurze" aby mogła mieć dostęp do tego wszędzie i w dowolnym momencie. Konkurs na najlepszy czytnik wygrał Feedly. Na komputerze mam dostęp z przeglądarki, na smartfonie zainstalowaną wygodną i przejrzystą aplikację. oczywiście wszystko zsynchronizowane. Uporządkowane tematycznie.

Jeśli chcesz część treści (artykułów) zachować na dłużej sprawdź, co polecam do organizacji zakładek. Tak, by mieć do nich wygodny dostęp z każdego urządzenia i miejsca. Online.

Czytanie artykułów na Kindle


Przegląd prasy mam w Feedly ale nie zawsze mam czas na przeczytanie kilku artykułów. Jeśli nie mogę przeczytać od razu a bardzo mnie coś zainteresuje - wysyłam artykuł na czytnik Kindle za pomocą wtyczki do przeglądarki internetowej (PushToKindle). Kindle staram się mieć zawsze pod ręką i w sytuacji kiedy mam trochę wolnego czasu (np. czekając w kolejce, w szkole itp) mogę go wykorzystać i przeczytać wysłany wcześniej artykuł zamiast ebooka.

Czytaj dalej

Jak oglądać filmy na YouTube w dobrej jakości?

Jak zmienić ustawienia jakości filmu na youtube?


Od jakiegoś czasu uczestniczę w webinarach*, część z nich jest organizowana za pomocą Google Hangout. Prawie za każdym razem pojawiają się pytania na czacie:

  • Dlaczego obraz jest niewyraźny?
  • Dlaczego słabo widać?


Albo pretensje, że nic nie widać bo obraz jest zamazany. Cóż, można to przecież zmienić. Bardzo prosto i bardzo szybko. Zaraz Ci pokażę jak. W tamtym tygodniu trochę się rozpisałam i wyszedł dość długi post (o tym, jak używać Facebooka sprytnie i nie tracić na nim czasu). Dzisiaj, dla równowagi, będzie krótko ale równie praktycznie.

Jak oglądać video YouTube w dobrej jakości?


1. Najedź myszką w prawy dolny róg video aby pokazała się ikona opcji (koło zębate):

Opcje jakości filmu na yt

2. Kliknij w tę ikonę i wybierz "Jakość" (domyślnie masz ustawioną automatyczną i często nie jest to najwyższa jakość obrazu):

ustawienia rozdzielczości video - youtube

3. Wybierz najwyższą liczbę, jaka jest dostępna, w tym przypadku jest to 720p (HD):

zmiana ustawień jakości filmu na youtube

4. I to już wszystko. Prawda, że to bardzo proste? Ciesz się lepszą jakością obrazu :-)

Obraz w dobrej jakości - webinar seminarium

Oczywiście im większa rozdzielczość (lepsza jakość) tym więcej danych do transmisji. Jeśli masz wolne łącze, video może się "przycinać".

*) Czym jest webinar?

To takie seminarium / szkolenie online, na żywo. Podczas takiego spotkania masz możliwość zadawania pytań i uzyskania na nie odpowiedzi eksperta. Bardzo dużo jest bezpłatnych webinarów, często są one powiązane ze sprzedażą konkretnego produktu, którego oczywiście nie musisz kupować jeśli nie masz na to ochoty.
Czytaj dalej